| Matches | FA Vase | Season 2018/19

Fixtures for

Friday 31st August, 2018
FA Vase First Round Qualifying
AFC Emley
Emley AFCMichael Tunnacliffe 28pen
Benjamin Burnett 45
Jordan Townend 46
3-4
Att: 199
HT: 2-2
Litherland REMYCA
Litherland RemycaDavid Crist 8
Warren Jevons 23
Colin Quirk 56
Declan Gregson 90
Saturday 1st September, 2018
FA Vase First Round Qualifying
AFC Blackpool
AFC BlackpoolBenjamin Duffield 51, 62
Carnan Dawson 87
3-1
Att: 62
HT: 0-0
Nostell Miners Welfare
Nostell Miners WelfareKai Hancock 58pen
Armthorpe Welfare
Armthorpe WelfareJason Kearsley 79
1-2
Att: 78
HT: 0-1
Worsbrough Bridge Athletic
Worsbrough Bridge AthleticJack Wilson 45
Fidel Mhlolo 48
Barton Town
Barton TownTom Bennett 38
William Waudby 42
Joshua Tennant 81
3-1
Att: 149
HT: 2-0
AFC Liverpool
AFC LiverpoolNicky McNamara 85og
Billingham Synthonia
Billingham SynthScott Howes 4, 60
Matthew Wilson 47
3-1
Att: 85
HT: 1-1
Knaresborough Town
Knaresborough TownStephen Bromley 1
Billingham Town
Billingham TownCraig Hutchinson 51
Jamie Davis 62
2-0
Att: 188
HT: 0-0
Campion
Campion
Cammell Laird 1907
Cammell Laird 1907Colm Lynch 84
Andrew Scarisbrick 86
2-1
Att: 58
HT: 0-0
Harworth Colliery
Harworth CollieryAinsley Finney 75
Eccleshill United
Eccleshill United
0-1
Att: 111
HT: 0-1
Hebburn Town
Hebburn TnMichael Richardson 17
Goole AFC
Goole AFCOliver Smith 53
1-2
Att: 100
HT: 0-1
Barnoldswick Town
Barnoldswick TownZack Dale 12, 46
Harrogate Railway Athletic
Harrogate RailwayFraser Lancaster 16
Sean Hunter 20, 59
3-4
Att: 100
HT: 2-2
Silsden
SilsdenLee Spires 11, 69, 80pen
Aidan Kirby 44pen
Leicester Road
Leicester RoadNuno Gomes 10
1-1
(aet)
Att: 35
HT: 1-1
90: 1-1
Bottesford Town
Bottesford TownCraig Bridge 22pen
Maltby Main
Maltby MainDanny Frost 4, 19
Jonathan Hill 12
Nicky Darker 60
Ryan Carroll 87
5-1
Att: 80
HT: 3-1
Ashton Athletic
Ashton AthleticJoshua Nicholson 35
Ollerton Town
Ollerton TownConor Higginson 62pen
1-0
Att: 72
HT: 0-0
New Mills
New Mills
Parkgate
ParkgateZakaria Khalifa 43
Andrew Fox 78, 97, 120pen
Brandon Bagley 110
5-2
(aet)
Att: 50
HT: 1-1
90: 2-2
Chadderton
ChaddertonToby Ferguson 9, 67
Sandbach United
Sandbach UnitedKieran Garner-Knapper 57, 78
James Kirby 74, 86
Ryan Allcock 88
5-1
Att: 104
HT: 0-0
Athersley Recreation
Athersley RecreationRyan White 68
Selby Town
Selby Town
0-5
Att: 135
HT: 0-1
Staveley Miners Welfare
Staveley Miners WelfareJahmal Riley 18, 66
Matthew Parkin 70
Joseph Pugh 84, 88
Shelley
ShelleyIsrael Johnson 42
Daniel Keane 52
2-1
Att: 225
HT: 1-1
Penistone Church
Penistone ChurchSamuel Scrivens 5
Skegness Town
Skegness TownJordan Smith 42, 55
William Britton 59, 72
4-1
Att: 158
HT: 1-1
Clay Cross Town
Clay Cross TownCallam Lytham 1
Swallownest
SwallownestThomas Cropper 34
1-0
Att: 128
HT: 1-0
Abbey Hey
Abbey Hey
Thackley
ThackleyLuke Robinson 18, 57
Patrick McGuire 53
3-2
Att: 110
HT: 1-1
Thornaby
ThornabyJordan Wilson 35
Lewis Murphy 90
West Allotment Celtic
W Allotment CelticMichael Baxter 15, 16
Matthew Hayton 27
3-0
Att: 44
HT: 3-0
Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
Winsford United
Winsford UnitedMichael Koral 80
Peter Watling 104
2-1
(aet)
Att: 92
HT: 0-1
90: 1-1
Liversedge
LiversedgeRhys Davies 27
Worksop Town
Worksop TownMatthew Sykes 3
Steven Woolley 51
2-1
Att: 374
HT: 1-0
Grimsby Borough
Grimsby BoroughAdam Drury 59
Wednesday 5th September, 2018
FA Vase First Round Qualifying Replay
Bottesford Town
Bottesford TownJack McMenemy 43
Lewis Bemrose 88
2-1
Att: 55
HT: 1-1
Leicester Road
Leicester RoadJoseph Lyne 15pen
Saturday 15th September, 2018
FA Vase Second Round Qualifying
Barrow Town
Barrow TnZak Ginvert 23, 34, 60
James Parker 90
4-1
Att: 64
HT: 2-1
Shirebrook Town
Shirebrook TownCarter Widdowson 45pen
Barton Town
Barton TownThomas Waudby 10
Gareth Barlow 47
Matthew Savage 67
Donald Chimalilo 73pen
4-0
Att: 145
HT: 1-0
Ashton Town
Ashton Tn
Bootle
Bootle
0-1
Att: 111
HT: 0-0
Hallam
HallamMicah Bishop 81
Bridlington Town
Bridlington TownJake Day 92
1-0
(aet)
Att: 329
HT: 0-0
90: 0-0
Consett
Consett
Dronfield Town
Dronfield TownCallum Mawbey 52
Matthew Ord 58
Mark Fereday 66
3-1
Att: 75
HT: 0-1
Harborough Town
Harborough TnAaron Preston 16
FC Bolsover
FC BolsoverJake Morrison 32
1-2
Att: 40
HT: 1-0
Leicester Nirvana
Leicester NirvanaChris Anastasi 55, 90
Glasshoughton Welfare
Glasshoughton WelfGracjan Klimczak 3
Matthew Semley 58
Jack Knight 72
3-1
Att: 82
HT: 1-0
Parkgate
ParkgateAndrew Fox 80pen
Ollerton Town
Ollerton TownAaron Sennett-Neilson 29
1-5
(aet)
Att: 94
HT: 1-1
90: 1-1
Long Eaton United
Long Eaton UnitedAshley Grayson 11
Zak Goodson 96, 105
Henry Bestwick 98
Fabian Smith 106
Pinxton
PinxtonJoe Riley 45
1-1
(aet)
Att: 151
HT: 1-1
90: 1-1
Bottesford Town
Bottesford TownHenry Cook 20
Quorn
QuornStephen Hart 6, 76
Ryan Seal 51
Sean Geddes 83
4-1
Att: 122
HT: 1-0
Skegness Town
Skegness TownGeorge Hobbins 90
Ryton & Crawcrook Albion
Ryton & Crawcrook AlbionScott Jasper 63
1-2
Att: 49
HT: 0-0
Garforth Town
Garforth TownJoseph Colley 62
Devonte Newman-Morton 71
Staveley Miners Welfare
Staveley Miners WelfareJahmal Riley 2, 53
Liam Greenfield 34
Sam Finlaw 77
4-1
Att: 227
HT: 2-1
Maine Road
Maine RoadBen Davison 10
Swallownest
SwallownestAlex Lill 7, 15, 35
Ashley Layne 75
4-1
Att: 81
HT: 3-0
AFC Blackpool
AFC BlackpoolBenidict Fishwick 58
Thackley
ThackleyJames Rothel 11, 45
Luke Robinson 13, 86
James Ngoe 24
5-2
Att: 57
HT: 4-1
Carlisle City
Carlisle CityArron Bradbury 8
David Renyard 79
Winsford United
Winsford UnitedPeter Watling 23, 73, 82
David Short 67
Thomas Fisher 86
5-0
Att: 150
HT: 1-0
Worksop Town
Worksop Town
Winterton Rangers
Winterton RangersLuke Anderson 36
Luke Wheeldon 83
2-0
Att: 72
HT: 1-0
Rossington Main
Rossington Main
Sunday 16th September, 2018
FA Vase Second Round Qualifying
Albion Sports
Albion Sports
0-1
Att: 144
HT: 0-1
Silsden
SilsdenReece Kendall 33
Northwich Victoria
Northwich VictoriaBilly Whittle 48
Brian Matthews 72
2-0
Att: 124
HT: 0-0
Maltby Main
Maltby Main
Worsbrough Bridge Athletic
Worsbrough Bridge Athletic
0-2
Att: 102
HT: 0-1
Squires Gate
Squires GateBrett Dawson 42
Ric Seear 90
Wednesday 19th September, 2018
FA Vase Second Round Qualifying Replay
Bottesford Town
Bottesford TownLee Ridley 28, 67
Jack Cross 80
3-0
Att: 94
HT: 1-0
Pinxton
Pinxton
Saturday 13th October, 2018
FA Vase First Round
Barrow Town
Barrow Tn
0-1
Att: 114
HT: 0-0
Dronfield Town
Dronfield TownDaniel Wood 62
Barton Town
Barton TownGareth Barlow 4
Owen Marshall 26
Matthew Plummer 35
Luke Bailey 38og
Tom Bennett 42
Luke Aldrich 47, 53, 90
8-0
Att: 187
HT: 5-0
Brandon United
Brandon United
Bishop Auckland
Bishop AucklandAndrew Johnson 27pen
Chris Winn 37
2-3
Att: 327
HT: 2-2
Hemsworth Miners Welfare
Hemsworth Miners WelfareNash Connolly 18
Seon Ripley 43, 80
Hallam
HallamKieran Watson 61
Sam Smith 73
Reece Treasure 87
3-1
Att: 403
HT: 0-1
Charnock Richard
Charnock RichardOliver Oxley 19
Irlam
IrlamRyan Ledson 64
Liam Pollitt 87
2-0
Att: 88
HT: 0-0
Handsworth Parramore
Handsworth
Litherland REMYCA
Litherland RemycaPeter Silcock 45
1-4
Att: 78
HT: 1-2
Thackley
ThackleyDaniel Broadbent 7
James Ngoe 37
Kieran Thompson 71pen
Jordan Hines 90
Prestwich Heys
Prestwich HeysChris Baguley 2
Rio Wilson-Heyes 4, 53
Jordan Icely 66
Max White 76
Jacob Holt 79
6-2
Att: 88
HT: 2-1
Garforth Town
Garforth TownShaquille Clarke-Adams 15
Declan Greene 58
Saffron Dynamo
Saffron DynamoPhil Howard 60
Jamie Starbuck 73
Brad Essex 110
3-3
(aet)
Att: 106
HT: 0-2
90: 2-2
Bottesford Town
Bottesford TownJack Cross 17
Martin Pembleton 27
Joe Edwards 105
Shildon
ShildonDaniel Moore 29
1-0
Att: 181
HT: 1-0
Glasshoughton Welfare
Glasshoughton Welf
Staveley Miners Welfare
Staveley Miners WelfareJahmal Riley 37
Tyla Bell 71
2-2
(aet)
Att: 271
HT: 1-1
90: 2-2
Silsden
SilsdenWilliam Storrie 36
Aidan Kirby 66
Sunderland RCA
Sunderland RCAColin Larkin 28pen
Nathan O'Neill 31
Mark Davison 115
3-2
(aet)
Att: 153
HT: 2-1
90: 2-2
Bridlington Town
Bridlington TownAndrew Norfolk 13
Jake Day 76
Swallownest
SwallownestJuninho Blake 2
1-1
(aet)
Att: 164
HT: 1-1
90: 1-1
Garstang
GarstangRic Coar 31
(Garstang win 4-3 on penalties)
Winterton Rangers
Winterton RangersJay Webb 64og
1-0
Att: 94
HT: 0-0
Lower Breck
Lower Breck
Tuesday 16th October, 2018
FA Vase First Round Replay
Silsden
SilsdenLuke Baldwin 4
Joe Gaughan 10
2-0
Att: 179
HT: 2-0
Staveley Miners Welfare
Staveley Miners Welfare
Wednesday 17th October, 2018
FA Vase First Round Replay
Bottesford Town
Bottesford TownJack McMenemy 13
Jack Cross 27
2-3
Att: 85
HT: 2-0
Saffron Dynamo
Saffron DynamoJamie Starbuck 50
Joseph Brown 75
Brad Essex 90
Saturday 3rd November, 2018
FA Vase Second Round
Barton Town
Barton Town
0-2
Att: 307
HT: 0-1
Shildon
ShildonBen Trotter 37
Matthew Robson 58
Hallam
HallamSam Smith 86
1-2
Att: 261
HT: 0-0
Hebburn Town
Hebburn TnPaul Chow 82
Jack Robson 87
Irlam
IrlamConnor Martin 51
Connor Braithwaite 55
Liam Pollitt 90
3-1
Att: 141
HT: 0-1
Hemsworth Miners Welfare
Hemsworth Miners WelfareNash Connolly 24
Thackley
Thackley
0-1
Att: 148
HT: 0-0
West Auckland Town
West Auckland TownAdam Burnicle 81
Walsall Wood
Walsall WoodJordan Nadat 33
Joey Butlin 70
Kyle Rowley 72
3-1
Att: 81
HT: 1-0
Dronfield Town
Dronfield TownLuis Afonso-Ferrero 81
Winterton Rangers
Winterton RangersLiam Nelthorpe 34, 90
2-1
Att: 162
HT: 1-0
Dunston UTS
Dunston UTSRobbie Start 47og
Saturday 8th December, 2018
FA Vase Third Round
Irlam
IrlamConnor Martin 49pen
Marcus Perry 78
2-0
Att: 120
HT: 0-0
Winterton Rangers
Winterton Rangers
(at Winterton Rangers FC)

Season 2018/19 Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
P 1 Worksop Town 38 90 55
2 Penistone Church 38 82 63
3 Bridlington Town 38 77 47
4 Hemsworth MW 38 75 38
5 Yorkshire Amateur 38 73 21
6 Maltby Main 38 68 29
7 Staveley MW 38 67 32
8 Handsworth Parr 38 63 3
9 Knaresborough 38 60 13
10 Eccleshill United 38 53 -6
11 Barton Town 38 52 3
12 Bottesford Town 38 52 -4
13 Liversedge 38 48 -24
14 Garforth Town 38 42 -8
15 Thackley 38 40 -10
16 Albion Sports 38 40 -22
17 Athersley Rec 38 31 -45
18 Goole AFC 38 23 -61
R 19 Harrogate Railway Ath 38 22 -59
R 20 Hall Road Rangers 38 20 -65
NCEL Division One P Pts +/-
P 1 Grimsby Borough 38 84 64
2 Campion 38 82 49
3 Hallam 38 76 45
4 Winterton Rangers 38 75 38
5 Nostell MW 38 74 39
6 Dronfield Town 38 67 17
7 Worsbrough Bridge 38 62 -1
8 Parkgate 38 61 8
9 Selby Town 38 57 6
10 Swallownest 38 52 -5
11 Glasshoughton Welfare 38 50 -15
12 AFC Emley 38 48 3
13 East Yorks Carnegie 38 44 -6
14 Rossington Main 38 42 -28
15 Skegness Town 38 40 -29
16 Ollerton Town 38 37 -25
17 Armthorpe Welfare 38 37 -31
18 Shirebrook Town 38 34 -28
19 FC Bolsover 38 31 -61
R 20 Harworth Colliery 38 29 -40

Click here for more details

Season 2018/19 Results

FA Cup
FA Vase
Derbyshire Senior Cup
East Riding Senior Cup
Lincolnshire Senior Trophy
North Riding Senior Cup
Notts Senior Cup
Sheffield & Hallamshire Senior Cup
West Riding County Cup
NCEL League Cup
NCEL Premier Division
NCEL Division One
Friendlies