: Matches : Season 2016/17 : October
HomeMatchesBy MonthOctober

NCEL Matches By Month

Change Date:

Saturday 1st October, 2016
FA Cup Third Round Qualifying
 AFC Mansfield
Oliver Fearon 13
1-2Stamford
Ryan Robbins 58
Oliver Brown-Hill 90pen
Att: 220
HT: 1-0
 Lincoln United
Tom Maddison 19
Gary King 61
Jack McGovern 90
3-1Handsworth Parramore
Jon Froggatt 81pen
Att: 318
HT: 1-0
Derbyshire Senior Cup First Round
 Mickleover RBL0-4Dronfield Town
Callum Mawbey 30, 83pen
Ryan Ruddiforth 43
Blake Owen 48
Att: 38
HT: 0-2
Notts Senior Cup First Round
 Clifton All Whites
Brett Peel 27
1-2
(aet)
Ollerton Town
Kyle Ludlow 15
Brandon Shaw 111
Att: 27
HT: 1-1
90: 1-1
NCEL Premier Division
 Barton Town Old Boys0-3Garforth Town
Casey Stewart 28
Jacob Rose 41
Lee Turner 83pen
Att: 87
HT: 0-2
 Bridlington Town
Chris Adams 31
Brett Agnew 38, 77, 84
Benn Lewis 40
Joel Sutton 76pen, 87
7-1Armthorpe Welfare
Liam Radford 18
Att: 144
HT: 3-1
 Cleethorpes Town
Peter Winn 2
Alexander Flett 63, 77
3-2Bottesford Town
Martin Pembleton 5
Terence Barwick 82
Att: 207
HT: 1-1
 Clipstone
Joshua Nodder 37
1-0Albion SportsAtt: 66
HT: 1-0
 Hemsworth Miners Welfare0-2Retford United
Daniel Murray 15
James Done 45
Att: 89
HT: 0-2
 Parkgate0-1Liversedge
Stephen Wales 52
Att: 80
HT: 0-0
 Pickering Town
Niall Tilsley 45
Ryan Cooper 46, 74
Ged Dalton 69
Joseph Danby 71
Russell Parker 89
6-0Maltby MainAtt: 127
HT: 1-0
 Rainworth Miners Welfare0-1Staveley Miners Welfare
Jamie Coulson 58
Att: 92
HT: 0-0
 Thackley
Benjamin Joyce 11, 27
2-1Harrogate Railway Athletic
Gregg Kidd 52
Att: 121
HT: 2-0
 Worksop Town
Charlie Dawes 32, 45
Julian Lawrence 58
3-4Athersley Recreation
Liam Owen 24
Oliver Glaves 29
Bradley Johnston 64
Kai Hancock 89
Att: 382
HT: 2-2
NCEL Division One
 Brigg Town
Paul Grimes 14
1-6Pontefract Collieries
Christopher Wood 36pen, 44, 72
Christopher Jackson 60, 79
Michael Dunn 83
Att: 93
HT: 1-2
 Campion
Eli Hey 9, 18, 52
3-2AFC Emley
Ashley Flynn 13
Aaron Joseph 26
Att: 102
HT: 2-2
 Glasshoughton Welfare
Nathan Keightley 65
Andrew McManus 69
Adam Hayton 74
3-0Nostell Miners WelfareAtt: 81
HT: 0-0
 Knaresborough Town
Tom Hesketh 45pen
Conor Donoghue 48
Blaine Hobson 64
Fraser Lancaster 90
4-1Grimsby Borough
Jack Debnam 74
Att: 144
HT: 1-0
 Rossington Main0-2Penistone Church
Dale Kelly 17, 20
Att: 155
HT: 0-2
 Selby Town
Jason Crisp 35
1-0Winterton RangersAtt: 111
HT: 1-0
 Shirebrook Town0-4Hallam
Jake Currie 45, 79
James Reed 61
Jed Phillips 89
Att: 84
HT: 0-1
 Worsbrough Bridge Athletic
Robert Oldham 80
1-2Westella & Willerby
Zak Oakshott 25, 89
Att: 25
HT: 0-1
 Yorkshire Amateur
Joe Stead 49og
Chris Hutchings 80pen
2-3Eccleshill United
Sam Bradley 8, 90
Marcus Edwards 60
Att: 38
HT: 0-1
Tuesday 4th October, 2016
Sheffield & Hallamshire Senior Cup First Round
 Frecheville CA
Danny Bainbridge 50, 63
Lanzel Reid 77
3-1Worsbrough Bridge Athletic
Lee Garside 30
Att: 30
HT: 0-1
(at Worsbrough Bridge Athletic FC)
 Hemsworth Miners Welfare
Bill Law 63
1-0ParkgateAtt: 75
HT: 0-0
(Hemsworth Miners Welfare removed for fielding an ineligible player - Parkgate reinstated)
 Nostell Miners Welfare
Connah Judson 35, 60
Leon Wainhouse 40
Antony Brown 58, 83
Franck Zalo 86
6-1Harworth Colliery Institute
Lee Edmondson 15
Att: 37
HT: 2-1
West Riding County Cup First Round
 Farsley Celtic
Richard Marshall 44
Jacob Hazel 53
Alex Davidson 70
3-2Liversedge
Vaughan Redford 60, 68
Att: 121
HT: 1-0
 Garforth Town0-5Brighouse Town
Luke Parkin 20
Ruben Jerome 24pen
Daniel Bunch 27
Greg Pearson 59, 60
Att: 81
HT: 0-3
 Pontefract Collieries
Christopher Jackson 86
1-1Yorkshire Amateur
T'nique Fishley 49
Att: 61
HT: 0-0
(Yorkshire Amateur win 4-2 on penalties)
NCEL League Cup Third Round
 Rainworth Miners Welfare
Owen Heather 21
Aaron Moxam 28, 40, 50, 63
Tomas Poole 62
Nicholas Langford 84
7-3Bottesford Town
Martin Pembleton 39, 87
Louis Grant 52
Att: 64
HT: 3-1
NCEL Premier Division
 Armthorpe Welfare
Craig Aspinall 82
1-2Harrogate Railway Athletic
Stephen Bromley 58
Brandon Dean 76
Att: 99
HT: 0-0
 Barton Town Old Boys
Joshua Tennant 38
1-1Handsworth Parramore
Daniel Holland 55
Att: 61
HT: 1-0
 Bridlington Town
Joel Sutton 9, 46, 50
Nicky McNamara 42
Andrew Norfolk 54, 76
Brett Agnew 86
Jamie Forrester 90
8-0Retford UnitedAtt: 136
HT: 2-0
 Thackley0-2Pickering Town
Matthew Turnbull 37
Nathan Kamara 77
Att: 123
HT: 0-1
NCEL Division One
 Glasshoughton Welfare0-0Selby TownAtt: 116
 Grimsby Borough
William Peers 13pen, 50pen
Charlie Cleminshaw 30og
Jack Debnam 45, 56
Sam Walker 80
Luke Fanthorpe 89
7-2Brigg Town
Joe McFadyen 16
Jordan Hempenstall 55
Att: 137
HT: 3-1
Wednesday 5th October, 2016
Sheffield & Hallamshire Senior Cup First Round
 Athersley Recreation
Jack Briscoe 10, 36
Kai Hancock 24, 76
4-1Wombwell Main
Aaron Copley 60
Att: 110
HT: 3-0
 Maltby Main
Jordan Poole 18
Derrelle Goodison 21
Jordan Snodin 39, 76
Ryan Carroll 43pen
Connor Gregg 69
6-0Denaby UnitedAtt: 34
HT: 4-0
 Penistone Church
Luke Johnson 3
Jack Moore 44
Brett Lovell 57, 71
Daniel Joynes 61, 63
Dale Kelly 81, 83
Lewis Dickinson 85, 90pen
10-0PhoenixAtt: 73
HT: 2-0
 Worksop Town
Jack Andrews 70
1-3Sheffield
Connor Hall 4, 29, 56
Att: 332
HT: 0-2
West Riding County Cup First Round
 Eccleshill United
Marcus Edwards 45
1-5Ossett Town
Danny Frost 5
Tyrone Gay 18
Darol Lucas 22
Reece Farnhill 55
Jack Siddall 71
Att: 36
HT: 1-3
NCEL Division One
 AFC Emley
Thomas Brennan 56
Jordan Coduri 83
Kieran Ryan 86pen
Doran Jordan 88
4-0Rossington MainAtt: 132
HT: 0-0
 Westella & Willerby
Zak Oakshott 7
Chris Short 22
Danny Holiday 79
3-0Shirebrook TownAtt: 35
HT: 2-0
Saturday 8th October, 2016
East Riding Senior Cup First Round
 Hessle Rangers0-2Westella & Willerby
Lewis Andrew 73pen
Danny Holiday 76
Att: 30
HT: 0-0
NCEL Premier Division
 AFC Mansfield
Glyn Cotton 12
Gary Bradshaw 61
2-1Worksop Town
Jonathan Fusco 73
Att: 205
HT: 1-0
 Albion Sports
Karl Hall 33, 78pen
2-4Cleethorpes Town
Marc Cooper 10, 42, 66
Peter Winn 70pen
Att: 35
HT: 1-2
 Armthorpe Welfare
Craig Morley 2
Darren Mansaram 66, 80
3-1Barton Town Old Boys
Jonathan O'Callaghan 90
Att: 82
HT: 1-0
 Athersley Recreation0-4Thackley
Thomas Robinson 47
George Eustance 69, 87
Daniel Broadbent 77
Att: 117
HT: 0-0
 Bottesford Town0-3Pickering Town
Niall Tilsley 22
Ryan Cooper 76
Ged Dalton 89
Att: 77
HT: 0-1
 Bridlington Town
Jack Walters 7
Brett Agnew 71
2-1Staveley Miners Welfare
Kieran Watson 37pen
Att: 204
HT: 1-1
 Handsworth Parramore0-0Hemsworth Miners WelfareAtt: 171
 Harrogate Railway Athletic
Mike Morris 43
Paul Beesley 78
2-1Parkgate
James Handley 1
Att: 98
HT: 1-1
 Liversedge
Joe Walton 33, 68, 75
Stephen Wales 66
Harrison Blakey 72
Jansiah Donaldson 89
6-0Garforth TownAtt: 178
HT: 1-0
 Maltby Main
Steve Hopewell 13
Shawn Mitchell 19
2-2Rainworth Miners Welfare
Aaron Moxam 70
Declan Brewin 84
Att: 70
HT: 2-0
 Retford United
Ben Wyld 81
1-1Clipstone
Joshua Nodder 65
Att: 115
HT: 0-0
NCEL Division One
 AFC Emley
Samuel Jerome 13
Ashley Flynn 80
Kieran Ryan 90
3-1Yorkshire Amateur
Adam Shaw 20
Att: 162
HT: 1-1
 Eccleshill United
Luke Harrop 74
1-0Knaresborough TownAtt: 118
HT: 0-0
 Grimsby Borough
Daniel Trott 1
Adam Drury 10, 65, 78
Jack Bradbury 60
5-2Hall Road Rangers
Scott Phillips 16pen
Christopher Spinks 70
Att: 101
HT: 2-1
 Hallam0-0Selby TownAtt: 275
 Nostell Miners Welfare
Jonathan Irving 53
1-4Brigg Town
Joe McFadyen 41, 60, 68, 70
Att: 57
HT: 0-1
 Ollerton Town
Joshua Bowkett 59
1-1Worsbrough Bridge Athletic
Lee Garside 9
Att: 72
HT: 0-1
 Penistone Church
Dale Kelly 61
1-1Campion
Joshua Cooke 4
Att: 133
HT: 0-1
 Pontefract Collieries
Christopher Wood 50, 75
Michael Dunn 67, 79
4-2Dronfield Town
Ryan Ruddiforth 52
Callum Mawbey 70
Att: 98
HT: 0-0
 Teversal
Craig Mitchell 41
James McCann 46
Thomas Laister 64
3-1Rossington Main
Jason Stokes 90
Att: 73
HT: 1-0
 Winterton Rangers
Rhys Vazquez 59
Jamie Richardson 90
2-0Glasshoughton WelfareAtt: 63
HT: 0-0
Tuesday 11th October, 2016
Sheffield & Hallamshire Senior Cup First Round
 Handsworth Parramore
Thomas Dugdale 2
Samuel Denton 32
Kieran Wells 68
Jon Froggatt 70, 85
Daniel Buttle 86
6-0Houghton MainAtt: 57
HT: 2-0
West Riding County Cup First Round
 Knaresborough Town0-3Goole AFC
Ombeni Ruhanduka 5, 55
Nathan Modest 37
Att: 98
HT: 0-2
NCEL Premier Division
 Liversedge
Chris Jenkinson 75og
1-2Bridlington Town
Jamie Forrester 77
Joel Sutton 85
Att: 605
HT: 0-0
 Pickering Town
Nathan Kamara 39
Alex Robinson 88
2-4Albion Sports
Omar Habeeb 12
Daniel Facey 23
Unknown 81og
Rhys Jenkinson 86
Att: 142
HT: 1-2
 Rainworth Miners Welfare
Tomas Poole 56
Aaron Moxam 65
2-2AFC Mansfield
Lynton Karkach 85
Jason White 90pen
Att: 122
HT: 0-0
 Retford United
James Done 27, 90
2-2Harrogate Railway Athletic
Paul Beesley 29
Chris Ovington 80
Att: 98
HT: 1-1
NCEL Division One
 Selby Town
Scott Jones 90
1-0Dronfield TownAtt: 111
HT: 0-0
 Shirebrook Town
Mark Robinson 57
1-1Hall Road Rangers
Joshua Batty 75
Att: 66
HT: 0-0
 Yorkshire Amateur
T'nique Fishley 40
Freddie Swales 60
Adam Shaw 71
3-2Nostell Miners Welfare
Dillon Connelly 69
Jonathan Irving 72pen
Att: 44
HT: 1-0
Wednesday 12th October, 2016
Lincolnshire Senior Trophy First Round
 Bottesford Town
Louis Grant 2, 7
2-2Grimsby Borough
Nathan Emson 47
Jack Debnam 50
Att: 59
HT: 2-0
(Bottesford Town win 6-5 on penalties)
 Brigg Town
Paul Grimes 18pen
Luke Anderson 44
2-4Barton Town Old Boys
Robert Petch 44
Angus Richardson 75
Jonathan O'Callaghan 85
James Nichols 90
Att: 69
HT: 2-1
Sheffield & Hallamshire Senior Cup First Round
 AFC Emley
Jordan Coduri 68
1-4Hallam
Micah Bishop 48
Michael Blythen 61
Jake Currie 63
Tom Roebuck 71
Att: 133
HT: 0-0
 Dinnington Town0-5Rossington Main
Cain Wellings 14
Jake Vernon 39, 49, 60
Jason Stokes 70
Att: 35
HT: 0-2
 Staveley Miners Welfare
Charlie Oglesby 11, 30
Jamie Coulson 71
3-2Swinton Athletic
Ryan Dorey 24
Mark Clarke 51
Att: 81
HT: 2-1
NCEL Division One
 Ollerton Town
Kyle Ludlow 82
1-4Penistone Church
Brett Lovell 8
Daniel Joynes 15, 50, 71
Att: 106
HT: 0-2
 Westella & Willerby
Danny Holiday 74
Lewis Andrew 80
2-1Teversal
Luke Bacon 66
Att: 28
HT: 0-0
 Winterton Rangers
Matthew Crane 7, 38, 72
3-2Pontefract Collieries
Mark Whitehouse 16
Michael Dunn 66
Att: 69
HT: 2-1
Saturday 15th October, 2016
NCEL Premier Division
 Barton Town Old Boys
Callum Richardson 32
1-5Staveley Miners Welfare
Steven Carty 7
Kieran Watson 17, 71, 76
Jamie Coulson 66
Att: 84
HT: 1-2
 Bottesford Town
Gareth Barlow 79
1-2Maltby Main
Ryan Carroll 29
Steve Hopewell 35
Att: 65
HT: 0-2
 Cleethorpes Town
Marc Cooper 12, 46
Liam Davis 13, 22, 44
Brody Robertson 15, 45
Matthew Kingston 24
Liam Dickens 69
Caine Winfarrah 76
10-0Retford UnitedAtt: 171
HT: 7-0
 Clipstone0-2Handsworth Parramore
Jon Froggatt 40
Alex Rippon 81
Att: 131
HT: 0-1
 Garforth Town
Luke Kitson 2
Lee Turner 6
2-2Harrogate Railway Athletic
Jack McMurrough 29og
Paul Beesley 44pen
Att: 149
HT: 2-2
 Hemsworth Miners Welfare
Nicholas Guest 21
Bill Law 39, 75, 89
Ashley Smith 65
5-2Liversedge
Harrison Blakey 42
Vaughan Redford 45
Att: 119
HT: 2-2
 Parkgate
Joshua Moore 2
1-3Athersley Recreation
Bradley Kilburn 32
Danny Cawley 59, 87
Att: 88
HT: 1-1
 Rainworth Miners Welfare
Julian Topliss 59
Aaron Moxam 65pen
2-3Bridlington Town
Nicky McNamara 10
Brett Agnew 12pen, 55
Att: 88
HT: 0-2
 Thackley0-3AFC Mansfield
Gary Bradshaw 22
Jason White 33pen
Matthew Plummer 72
Att: 138
HT: 0-2
 Worksop Town
Connor Brunt 10, 45
Daniel Booth 17
Adam Scott 74
Jonathan Fusco 87
5-1Armthorpe Welfare
Craig Aspinall 12
Att: 326
HT: 3-1
NCEL Division One
 Campion
Scott Eastwood 14pen
Eli Hey 35, 78
3-0TeversalAtt: 63
HT: 2-0
 Glasshoughton Welfare
Conor Glavin 33
Lewis Akeister 81
2-3Hallam
Callum Harrison 77og
Jed Phillips 82
Simon Mirfin 87
Att: 105
HT: 1-0
 Hall Road Rangers
Joshua Batty 48, 53
Ashley Dexter 65
Scott Phillips 84
4-2Pontefract Collieries
Kane Reece 49
Christopher Jackson 76
Att: 60
HT: 0-0
 Knaresborough Town
Tom Hesketh 14pen
Brad Walker 41
2-2AFC Emley
Samuel Jerome 88
Ashley Flynn 90
Att: 163
HT: 2-0
 Rossington Main
Zephaniah Thomas 29, 75
Micky Davies 80
3-3Grimsby Borough
James Petronzio 40, 45
Jack Bradbury 50
Att: 115
HT: 1-2
 Selby Town
Calum Ward 1
Liam Flanagan 16
Thomas Hogg 61
James Arnold 89
Scott Jones 90
5-0Westella & WillerbyAtt: 108
HT: 2-0
 Shirebrook Town
Jonathon Hills 5
1-2Ollerton Town
Joshua Dodd 39
Kyle Ludlow 45
Att: 118
HT: 1-2
 Winterton Rangers
Matthew Crane 4, 88
Thomas Finnigan 7
Andrew Harrison 89
4-2Nostell Miners Welfare
Ryan Donoghue 35
Antony Brown 90
Att: 69
HT: 2-1
 Worsbrough Bridge Athletic
Mitchell Wilshire 87
1-7Eccleshill United
Anil Singh 5
Marcus Edwards 9
Alex Cusack 22, 72
Luke Harrop 34, 55, 75
Att: 10
HT: 0-4
 Yorkshire Amateur
Adam Shaw 57
T'nique Fishley 61
2-3Penistone Church
Dale Kelly 53
Daniel Joynes 70pen
Scott Whittington 88
Att: 50
HT: 0-0
Tuesday 18th October, 2016
NCEL League Cup Third Round
 Barton Town Old Boys
Alex Wood 68pen, 87
2-3Teversal
Joshua Radford 29
Daniel Fletcher 55
Jason Gregory 76
Att: 34
HT: 0-1
 Hall Road Rangers0-2Pickering Town
Lewis Taylor 76
Ged Dalton 90
Att: 77
HT: 0-0
 Hemsworth Miners Welfare
Bill Law 80
1-0ParkgateAtt: 73
HT: 0-0
 Retford United
Daniel Murray 89
1-2Penistone Church
Andrew Ring 2, 16
Att: 88
HT: 0-2
 Selby Town
Jason Crisp 64
Thomas Hogg 80
2-1Albion Sports
Asif Hussain 45
Att: 85
HT: 0-1
 Thackley
Simon Rodriguez 89
1-2Bridlington Town
Gareth Owen 7
Joel Sutton 15
Att: 42
HT: 0-2
NCEL Premier Division
 Armthorpe Welfare
Craig Aspinall 42
1-1AFC Mansfield
Gary Bradshaw 5
Att: 95
HT: 1-1
 Garforth Town0-5Handsworth Parramore
Kieran Wells 8, 29
Simon Harrison 24
Harry Bamford 82
Connor Smythe 86
Att: 95
HT: 0-3
 Rainworth Miners Welfare
Declan Brewin 45
Matthew Sykes 66
Owen Heather 72
3-0Harrogate Railway AthleticAtt: 78
HT: 1-0
NCEL Division One
 Glasshoughton Welfare
Nathan Keightley 5
Ashley Scothern 90
2-0Brigg TownAtt: 73
HT: 1-0
 Grimsby Borough
Jason Flint 22, 36pen, 60pen
3-1AFC Emley
Matthew Jackson 30
Att: 52
HT: 2-1
 Knaresborough Town
Tom Woollard 14, 42
2-1Ollerton Town
Greg Tobin 20
Att: 80
HT: 2-1
 Pontefract Collieries
Mark Whitehouse 38
Christopher Jackson 41
Michael Dunn 51, 90
Jack Mawson 86
5-3Eccleshill United
Alex Cusack 2
Andrew Cooper 23
Luke Harrop 52
Att: 72
HT: 2-2
Wednesday 19th October, 2016
NCEL League Cup Third Round
 Maltby Main
Ryan Carroll 48
1-5Staveley Miners Welfare
Tyla Bell 8, 27
Thomas Ellis 32
Adam Lee 84, 90
Att: 56
HT: 0-3
NCEL Premier Division
 Worksop Town
Connor Brunt 29, 45
Charlie Dawes 47
3-1Liversedge
Stephen Wales 3
Att: 315
HT: 2-1
NCEL Division One
 Hallam
Tom Roebuck 9pen
Matty Ord 28, 52
Callum Greaves 54
Max Pemberton 58
Daniel Flynn 72
6-0Worsbrough Bridge AthleticAtt: 124
HT: 2-0
Saturday 22nd October, 2016
FA Vase First Round
 AFC Emley
Matthew Jackson 49
Thomas Brennan 53
Ashley Flynn 90
3-1Chadderton
Gareth Hill 73
Att: 132
HT: 0-0
 Bottesford Town
Daniel Boulton 45
Louis Grant 64
2-0HaughmondAtt: 77
HT: 1-0
 Congleton Town
Declan Fletcher 16
Brian Matthews 35
2-3Hall Road Rangers
Christopher Spinks 21, 25, 62
Att: 145
HT: 2-2
 Handsworth Parramore
Samuel Denton 28, 65, 87pen
3-4Shepshed Dynamo
Ben Haseley 6, 72
Karl Whymark 60
Liam Read 68
Att: 108
HT: 1-1
 Holwell Sports0-2AFC Mansfield
Jake Nicholson 47
Gary Bradshaw 65
Att: 65
HT: 0-0
 Kirby Muxloe0-1Hemsworth Miners Welfare
Jed Wilkinson 69
Att: 47
HT: 0-0
 Malvern Town
Bryan Craven 1
1-2Worksop Town
Mitcham Husbands 6
Connor Brunt 58
Att: 235
HT: 1-1
 Penistone Church
Daniel Joynes 56
1-2Sherwood Colliery
Stephen Sowter 81
Ashley Kitchen 86
Att: 219
HT: 0-0
 Runcorn Town
Kevin Exell 52
1-2Hallam
Scott Bates 47
James Reed 63
Att: 109
HT: 0-0
 Staveley Miners Welfare
Shaun Nesbitt 44
Adam Lee 55
2-0PinxtonAtt: 179
HT: 1-0
NCEL Premier Division
 Armthorpe Welfare0-2Thackley
Daniel Broadbent 66
Ryan Farrell 75
Att: 54
HT: 0-0
 Athersley Recreation0-2Garforth Town
Lee Turner 12
Mitchell Hamilton 30
Att: 110
HT: 0-2
 Harrogate Railway Athletic
Paul Beesley 7
Fraser Hanson 46
Chris Ovington 59
Toby Lees 76
Stephen Bromley 90
5-1Maltby Main
Ryan Carroll 24
Att: 72
HT: 1-1
 Liversedge
Stephen Wales 32
1-0ClipstoneAtt: 195
HT: 1-0
 Parkgate
Joshua Moore 13, 31, 60
3-3Albion Sports
Daniel Facey 39
Asif Hussain 65
Stephen Smith 75
Att: 73
HT: 2-1
 Rainworth Miners Welfare
Aaron Moxam 35
Julian Topliss 42, 80pen
3-2Barton Town Old Boys
James Nichols 2, 58
Att: 74
HT: 2-1
 Retford United
Liam Wood 59
1-2Cleethorpes Town
Liam Davis 5
Jack Richardson 44
Att: 117
HT: 0-2
NCEL Division One
 Brigg Town
Luke Anderson 72pen
1-5Campion
Eli Hey 25, 39, 60
Joshua Cooke 35
Benjamin Kendall 55
Att: 104
HT: 0-3
 Eccleshill United
Luke Harrop 60pen
1-2Shirebrook Town
Matthew Langley 30pen, 83pen
Att: 66
HT: 0-1
 Grimsby Borough0-0Knaresborough TownAtt: 49
 Nostell Miners Welfare
Connor Prestley 25
Matthew Thompson 81
2-3Dronfield Town
Thomas Fairweather 35
Callum Mawbey 41pen
Ryan Ruddiforth 80
Att: 32
HT: 1-2
 Ollerton Town
Joshua Bowkett 4, 75
Mark Carter 63
Brandon Shaw 66
4-0Selby TownAtt: 124
HT: 1-0
 Pontefract Collieries
Michael Dunn 52, 79
2-1Rossington Main
Liam Cooper 68
Att: 91
HT: 0-0
 Teversal
Joshua Radford 13
Sean Dickinson 73
2-2Yorkshire Amateur
Adam Shaw 5
Fernando Moke 79
Att: 42
HT: 1-1
 Westella & Willerby0-2Glasshoughton Welfare
Adam Hayton 75pen
Conor Glavin 90
Att: 36
HT: 0-0
 Winterton Rangers
Matthew Bradley 81
1-2Worsbrough Bridge Athletic
Lee Garside 78
Dean Shirt 90
Att: 75
HT: 0-0
Sunday 23rd October, 2016
FA Vase First Round
 Bridlington Town0-1Pickering Town
Lewis Taylor 88pen
Att: 334
HT: 0-0
Tuesday 25th October, 2016
NCEL League Cup Third Round
 Liversedge
Daniel Hull 1
Vaughan Redford 22
2-4
(aet)
Clipstone
Jack Siddall 5
Michael Trench 80
George Milner 105
Joshua Nodder 120
Att: 98
HT: 2-1
90: 2-2
NCEL Premier Division
 Barton Town Old Boys
James Nichols 1
1-4AFC Mansfield
Lynton Karkach 32
Matthew Plummer 57
Oliver Fearon 63, 83
Att: 78
HT: 1-1
 Bridlington Town
Joel Sutton 6
Brett Agnew 8, 22, 28, 32
Andrew Norfolk 56
6-3Maltby Main
Ryan Carroll 13
Joshua Schofield 69
Oliver Lawrence 90
Att: 130
HT: 5-1
 Thackley
Craig Bentham 65
Daniel Clayton 72pen
2-1Handsworth Parramore
Jon Froggatt 17
Att: 88
HT: 0-1
NCEL Division One
 Dronfield Town
Callum Mawbey 20
1-2Shirebrook Town
Liam Osborne 35
Kalum O'Kane 65
Att: 84
HT: 1-1
 Grimsby Borough
Jack Debnam 8, 60, 85
3-2Winterton Rangers
Rhys Vazquez 11
Robbie Start 55
Att: 141
HT: 1-1
 Hall Road Rangers
Christopher Spinks 16, 90
2-0Worsbrough Bridge AthleticAtt: 78
HT: 1-0
 Nostell Miners Welfare
Connor Prestley 17, 25, 90
3-0Eccleshill UnitedAtt: 68
HT: 2-0
 Pontefract Collieries
Christopher Jackson 5, 18, 57
3-0Glasshoughton WelfareAtt: 189
HT: 2-0
 Rossington Main0-1Knaresborough Town
Colin Heath 45
Att: 82
HT: 0-1
 Teversal0-2Hallam
Tom Roebuck 35, 40
Att: 65
HT: 0-2
Wednesday 26th October, 2016
NCEL Premier Division
 Albion Sports0-4Hemsworth Miners Welfare
Bill Law 18, 33, 56
Nicholas Guest 75
Att: 73
HT: 0-2
 Parkgate
Jassim Alali 81
1-2Worksop Town
Julian Lawrence 29
Adam Scott 82
Att: 205
HT: 0-1
NCEL Division One
 AFC Emley
Samuel Jerome 44
Ashley Flynn 65
2-0Ollerton TownAtt: 116
HT: 1-0
 Brigg Town
James Wroot 17, 50
David Dean 75, 88
4-7Selby Town
Calum Ward 11, 44, 60, 68
Thomas Hogg 20
Ashley Lattimore 45
Liam Flanagan 56
Att: 87
HT: 1-4
 Campion
Eli Hey 11, 45
Joshua Cooke 52
3-0Yorkshire AmateurAtt: 87
HT: 2-0
 Penistone Church
Daniel Joynes 17
Matthew Lucid 27og
Daniel Howes 65
3-0Westella & WillerbyAtt: 107
HT: 2-0
Saturday 29th October, 2016
NCEL Premier Division
 Albion Sports
Daniel Facey 13
Devonte Morton 49
2-0Maltby MainAtt: 52
HT: 1-0
 Barton Town Old Boys
Alex Wood 81
1-4Bridlington Town
Joel Sutton 19pen, 24
Andrew Norfolk 40
Brett Agnew 65
Att: 135
HT: 0-3
 Bottesford Town
Terence Barwick 44pen
Paul Grimes 67
Martin Pembleton 84
3-1Retford United
Liam Wood 76
Att: 79
HT: 1-0
 Cleethorpes Town
Andrew Taylor 7, 16
Jonathan Oglesby 11
Peter Winn 24
4-2Liversedge
Adam Porritt 53
Joe Walton 57
Att: 232
HT: 4-0
 Clipstone
Ellis Wall 30
George Milner 75
2-3Harrogate Railway Athletic
Daniel Barrett 17
Stephen Bromley 28
Paul Beesley 87
Att: 72
HT: 1-2
 Garforth Town
Jack McMurrough 28
1-0AFC MansfieldAtt: 103
HT: 1-0
 Hemsworth Miners Welfare
Nicholas Guest 24
1-1Athersley Recreation
Jack Briscoe 80
Att: 134
HT: 1-0
 Parkgate0-2Armthorpe Welfare
Craig Morley 8
Gary Collier 61
Att: 82
HT: 0-1
 Pickering Town
Joseph Danby 74
Ryan Blott 79
2-0Handsworth ParramoreAtt: 133
HT: 0-0
 Thackley0-0Staveley Miners WelfareAtt: 103
 Worksop Town0-5Rainworth Miners Welfare
Julian Topliss 24
Matthew Sykes 58
Jack Barnett 73
Nicholas Langford 90
Owen Heather 90
Att: 474
HT: 0-1
NCEL Division One
 Campion
Eli Hey 16, 76
Steven Hollingworth 90
3-0Pontefract CollieriesAtt: 52
HT: 1-0
 Glasshoughton Welfare
Adam Hayton 23pen
Conor Glavin 53
2-1Ollerton Town
Mark Carter 34
Att: 65
HT: 1-1
 Hall Road Rangers
Scott Phillips 63pen
1-1Dronfield Town
Thomas Fairweather 56
Att: 56
HT: 0-0
 Hallam
Jake Currie 30, 35, 60
Connor Chapell 89
4-3Nostell Miners Welfare
Connor Prestley 67
Franck Zalo 69
Sam Hillhouse 76
Att: 170
HT: 2-0
 Knaresborough Town
Colin Heath 6
Brad Walker 59
2-0TeversalAtt: 119
HT: 1-0
 Rossington Main0-1Brigg Town
James Wroot 19
Att: 92
HT: 0-1
 Selby Town0-1Eccleshill United
Charlie Flaherty 7
Att: 100
HT: 0-1
 Shirebrook Town
Mark Robinson 90
1-1AFC Emley
Matthew Jackson 76
Att: 109
HT: 0-0
 Winterton Rangers
Rob Northen 20
Matthew Bradley 66
Matthew Crane 77
3-1Westella & Willerby
Daniel Walker 53
Att: 48
HT: 1-0
 Worsbrough Bridge Athletic0-1Penistone Church
Jack Moore 65
Att: 44
HT: 0-0
 Yorkshire Amateur
Carl Heard 42
1-2Grimsby Borough
Caine Winfarrah 35
Adam Drury 76
Att: 20
HT: 1-1

League Tables

Season 2016/17
as at Saturday 29th October, 2016
NCEL PremPPts+/-
1Cleethorpes T153934
2Thackley183617
3Liversedge173430
4Bridlington Town143121
5Albion Sports16316
6Pickering Town122824
7Handsworth P152731
8Bottesford Town152610
9Hemsworth MW13249
10Athersley Rec1624-4
11AFC Mansfield132310
12Worksop Town15235
13Rainworth MW1823-2
14Clipstone16202
15Garforth Town1720-19
16Harrogate Rwy1618-13
17Staveley MW13170
18Maltby Main1717-18
19Retford United168-34
20Armthorpe Welf188-36
21Barton Town OB187-41
22Parkgate162-32

NCEL Div OnePPts+/-
1Penistone143626
2Hallam163425
3Knaresborough T183415
4Grimsby Boro173413
5Pontefract Colls163219
6Campion173219
7Winterton Rgrs193218
8Selby Town18295
9Eccleshill United17285
10AFC Emley152713
11Hall Road Rgrs142711
12Glasshoughton17268
13Brigg Town1521-16
14Yorkshire Amtr1718-5
15Dronfield Town1517-8
16Rossington Main1715-12
17Shirebrook Town1715-28
18Worsbrough1815-30
19Ollerton Town1814-15
20Teversal1511-15
21Westella1811-29
22Nostell Miners W188-19