| Matches | Saturday 9th October, 1982
Toolstation

<

>

Matches on

Saturday 9th October, 1982
FA Vase Preliminary Round
Annfield Plain
Annfield Plain
2-1 Pickering Town
Pickering Town
Appleby Frodingham
Appleby Frodingham
5-1 Hucknall Colliery Welfare
Hucknall Colliery Welf
Atherstone United
Atherstone United
5-0 Graham Street Prims
Graham Street Prims
Atherton Laburnum Rovers
Atherton Laburnum Rvrs
1-2 Bradley Rangers
Bradley Rangers
Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
4-1 Prestwich Heys
Prestwich Heys
Brigg Town
Brigg Town
3-1 Hall Road Rangers
Hall Road Rangers
Eastwood Hanley
Eastwood Hanley
2-2 Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
Ford Motors (Liverpool)
Ford Motors (Lpool)
5-1 Kiveton Park
Kiveton Park
Fryston Colliery Welfare
Fryston Colliery Welf
3-1 Stork
Stork
Grasmere Rovers
Grasmere Rvrs
2-0 Ossett Town
Ossett Town
Harrogate Town
Harrogate Town
0-2 Eppleton Colliery Welfare
Eppleton CW
Hatfield Main
Hatfield Main
1-2 Linotype
Linotype
Kimberley Town
Kimberley Town
2-3 Bourne Town
Bourne Town
Maghull
Maghull
2-3 Garforth Miners
Garforth Miners
Milton
Milton
1-6 Denaby United
Denaby United
New Mills
New Mills
2-3 Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
North Ferriby United
North Ferriby United
2-0 Boots Athletic
Boots Athletic
Northfield
Northfield
2-3 Oakham United
Oakham United
Norton Woodseats
Norton Woodseats
6-1 Prescot Cables
Prescot Cables
Oldbury United
Oldbury Utd
3-2 Long Eaton Grange
Long Eaton Grange
Padiham
Padiham
2-3 Pilkington Recreation
Pilkington Recreation
Rylands
Rylands
1-1 Grimethorpe Miners Welfare
Grimethorpe MW
Salford City
Salford City
P-P BSC Parkgate
BSC Parkgate
(Salford withdrawn from competition)
Skelmersdale United
Skelmersdale Utd
6-2 Sheffield
Sheffield
Stapenhill
Stapenhill
3-4 Sutton Trinity
Sutton Trinity
Woolley Miners Welfare
Woolley Miners Welf
3-1 Wythenshawe Amateurs
Wythenshawe Amtrs
Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
3-1 York Railway Institute
York Railway Institute
Lincolnshire Senior Trophy Semi-Finals
Lincoln United
Lincoln United
1-2 Stamford
Stamford
NCEL Reserve Team Cup Preliminary Round
Hall Road Rangers Res
Hall Road Rgrs Res
3-0 Ossett Albion Res
Ossett Albion Res
NCEL Premier Division
Alfreton Town
Alfreton Town
1-1 Belper Town
Belper Town
Arnold
Arnold
4-1 Guiseley
Guiseley
Boston Town
Boston Town
2-2 Winterton Rangers
Winterton Rangers
Mexborough Town
Mexborough Town
0-1 Ilkeston Town
Ilkeston Town
Shepshed Charterhouse
Shepshed Chtrhse
9-0 Heanor Town
Heanor Town
Skegness Town
Skegness Town
2-0 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
Spalding United
Spalding United
1-1 Guisborough Town
Guisborough Town
Sutton Town
Sutton Town
2-1 Emley
Emley
Thackley
Thackley
1-1 Eastwood Town
Eastwood Town
NCEL Division One (North)
Bridlington Town
Bridlington Town
0-1 Scarborough Res
Scarborough Res
Farsley Celtic
Farsley Celtic
0-3 Liversedge
Liversedge
Ossett Albion
Ossett Albion
5-2 Leeds Ashley Road
Leeds Ashley Road
NCEL Division One (South)
BSC Parkgate
BSC Parkgate
0-0 Staveley
Staveley
Harworth Colliery Institute
Harworth CI
1-1 Maltby Miners Welfare
Maltby Miners Welf
Long Eaton United
Long Eaton United
1-2 Frecheville CA
Frecheville CA
NCEL Division Two (North)
Collingham
Collingham
2-4 Rowntree Mackintosh
Rowntree Mackintosh
Harrogate Railway Athletic
Harrogate Railway
2-3 Selby Town
Selby Town
Phoenix Park (BFD)
Phoenix Park (BFD)
2-3 Pontefract Collieries
Pontefract Collieries
Thorne Colliery
Thorne Colliery
0-0 Brook Sports
Brook Sports
NCEL Division Two (South)
Blidworth Welfare
Blidworth Welfare
1-4 Borrowash Victoria
Borrowash Victoria
Retford Rail
Retford Rail
1-3 Creswell Colliery
Creswell Colliery
Rolls Royce Hucknall
Rolls Royce Hucknall
3-2 Wombwell Sports Association
Wombwell SA
Stocksbridge Works
Stocksbridge Works
2-2 Worsbrough Bridge Miners Welfare
Worsbro Bridge MW
NCEL Reserve Division
Emley Res
Emley Res
4-0 Harrogate Railway Athletic Res
Harrogate RA Res
Guiseley Res
Guiseley Res
1-1 Harrogate Town Res
Harrogate Town Res
Leeds Ashley Road Res
Leeds Ashley Rd Res
2-3 Garforth Miners Res
Garforth Miners Res
Ossett Town Res
Ossett Town Res
1-1 Collingham Res
Collingham Res
Pontefract Collieries Res
Pontefract Colls Res
2-0 Farsley Celtic Res
Farsley Celtic Res
Tadcaster Albion Res
Tadcaster Albion Res
1-2 Woolley Miners Welfare Res
Woolley MW Res

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Eastwood Town 6 11 13
2 Guiseley 8 11 12
3 Arnold 7 10 6
4 Thackley 7 10 5
5 Belper Town 6 9 5
6 Winterton Rangers 6 8 4
7 Boston Town 7 8 0
8 Appleby Frodingham 6 7 6
9 Alfreton Town 6 7 3
10 Emley 6 7 2
11 Spalding United 6 7 1
12 Shepshed Charterhouse 4 6 14
13 Sutton Town 5 5 2
14 Guisborough Town 7 5 -2
15 Heanor Town 6 5 -8
16 Ilkeston Town 6 4 -8
17 Skegness Town 6 3 -10
18 Bridlington Trinity 5 1 -11
19 Bentley Victoria Welfare 7 0 -17
20 Mexborough Town 7 0 -17
NCEL Division One (North) P Pts +/-
1 Ossett Town 7 11 10
2 Scarborough Res 7 11 9
3 Garforth Miners 6 9 6
4 Liversedge 7 8 5
5 Ossett Albion 6 8 4
6 Bradley Rangers 6 6 2
7 Harrogate Town 3 5 3
8 North Ferriby United 4 5 2
9 Farsley Celtic 5 5 0
10 Leeds Ashley Road 7 4 -7
11 Hall Road Rangers 6 4 -8
12 Bridlington Town 8 4 -8
13 York Railway Institute 6 2 -5
14 Hatfield Main 6 2 -13
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Lincoln United 6 10 11
2 Denaby United 5 9 10
3 Arnold Kingswell 6 8 6
4 Frecheville CA 7 8 -2
5 BSC Parkgate 7 7 5
6 Maltby Miners Welfare 7 7 -4
7 Staveley 7 7 -4
8 Harworth Colliery Institute 7 6 4
9 Sheffield 6 6 3
10 Kimberley Town 6 6 -5
11 Norton Woodseats 6 4 -4
12 Hallam 5 3 -7
13 Brigg Town 3 1 -5
14 Long Eaton United 4 0 -8
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
1 Rowntree Mackintosh 7 12 21
2 Pontefract Collieries 7 10 4
3 Phoenix Park 7 9 5
4 Tadcaster Albion 6 8 6
5 Collingham 6 8 4
6 Brook Sports 7 7 -11
7 Yorkshire Amateur 5 6 9
8 Fryston Colliery Welfare 6 6 2
9 Grimethorpe Miners Welf 6 6 2
10 Pilkington Recreation 6 6 0
11 Selby Town 7 5 -5
12 Pickering Town 6 5 -5
13 Thorne Colliery 7 2 -25
14 Harrogate Railway Athletic 7 0 -7
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
1 Borrowash Victoria 7 12 13
2 Graham St Prims 6 11 15
3 Woolley Miners Welfare 6 9 8
4 Worsbrough Bridge MW 7 9 -1
5 Long Eaton Grange 6 7 0
6 Oakham United 6 6 -3
7 Blidworth Welfare 7 6 -5
8 Kiveton Park 6 5 2
9 Stocksbridge Works 6 5 0
10 Creswell Colliery 7 5 -2
11 Wombwell Sports Assoc 6 4 -2
12 Sutton Trinity 6 3 -5
13 Rolls Royce Hucknall 5 3 -9
14 Retford Rail 7 3 -11
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Garforth Miners Res 7 12 10
2 Emley Res 6 11 15
3 Woolley Miners Welfare Res 7 9 4
4 Hall Road Rangers Res 7 8 9
5 Thackley Res 6 8 5
6 Guiseley Res 8 8 3
7 Harrogate Town Res 7 7 3
8 Ossett Albion Res 5 6 1
9 Farsley Celtic Res 7 6 1
10 Leeds Ashley Road Res 6 6 -1
11 Pontefract Collieries Res 7 6 -2
12 Collingham Res 8 6 -3
13 Harrogate Railway Athletic Res 8 6 -13
14 Ossett Town Res 7 5 -5
15 Yorkshire Amateur Res 3 4 0
16 Tadcaster Albion Res 7 3 -10
17 Fryston Colliery Welfare Res 6 1 -17

Click here for more details