| News | Fixture News | Season 2020/21 | Toolstation NCEL pre-season fixtures

Fixture News for

Toolstation NCEL pre-season fixtures

12th August, 2020

Here is a list of the pre-season fixtures taking place this summer involving Toolstation Northern Counties East Football League sides.

Please note, ALL pre-season friendlies should be played behind-closed-doors in accordance with the FA's guidelines, until further advised.

A date for the commencement of the 2020/21 Toolstation NCEL season is yet to be finalised.

The latest additions and changes to the schedule will be highlighted in bold.

If you would like to add your team's fixtures to this list, then please email us at webmaster@ncel.org.uk.

WEDNESDAY 12TH AUGUST, 2020
Athersley Recreation v Jubilee Sports, 7pm
Bridlington Town v Beverley Town, 6:30pm (at North Cave Playing Fields)
Epworth Town Colts v Winterton Rangers, 7pm
Grimsby Borough v Brigg Town, 7:30pm
Liversedge v Horbury Town, 7:30pm
Maltby Main v Ecclesfield Red Rose, 7:30pm
Rainworth Miners Welfare v Staveley Miners Welfare, 7:45pm
Swallownest v Swallownest U21s, 7:30pm
Yorkshire Amateur v Albion Sports, 7pm (at Whitkirk Wanderers FC)

THURSDAY 13TH AUGUST, 2020
Garforth Town v Dringhouses, 7:30pm
Tadcaster Magnets v Armthorpe Welfare, 6:45pm

FRIDAY 14TH AUGUST, 2020
Worsbrough Bridge Athletic v Athersley Recreation, 7:30pm (NHS Cup)

SATURDAY 15TH AUGUST, 2020
Appleby Frodingham v Winterton Rangers, 3pm
Athersley Recreation v North Gawber Colliery, 3pm
Bridlington Town v Thorne Colliery, 3pm
Eccleshill United v Pontefract Collieries, 3pm
Frickley Athletic v Barton Town, 3pm
Grimsby Borough v Gainsborough Trinity, 11:30am
Hall Road Rangers v AFC Mansfield, 3pm
Handsworth v Rainworth Miners Welfare, 3pm
Hyde United v Yorkshire Amateur, 3pm
Jubilee v Swallownest, 3pm
Liversedge v Irlam, 3pm
Newark v Staveley Miners Welfare, 3pm
North Ferriby v Cleethorpes Town, 3pm
Northallerton Town v Knaresborough Town, 3pm
Ossett United v Maltby Main, 3pm
Penistone Church v Sheffield, 3pm
Selby Town v Goole AFC, 3pm
Shelley v Emley AFC, 2pm
Silsden v Mossley, 3pm
Thackley v Campion, 3pm
Wakefield v Nostell Miners Welfare, 2pm
Worksop Town v Parkgate, 3pm

MONDAY 17TH AUGUST, 2020
Penistone Church v Worsbrough Bridge Athletic, 7:30pm

TUESDAY 18TH AUGUST, 2020
Athersley Recreation v Ossett United, 7:30pm
Bridlington Town v North Ferriby, 7:30pm
Hemsworth Miners Welfare v Belper Town, 7:45pm
Liversedge v Horsforth, 7:30pm
Maltby Main v Brighouse Town, 7:30pm
Selby Town v Pontefract Collieries, 7:45pm
Silsden v Clitheroe, 7:30pm
Tadcaster Albion v Knaresborough Town, 7:45pm
Thackley v Emley AFC, 7:30pm

WEDNESDAY 19TH AUGUST, 2020
Armthorpe Welfare v Grimsby Borough, 7:30pm
Athersley Recreation v Beeston St Anthony's, 7pm
Hall Road Rangers v Barton Town, 7:30pm
Houghton Main v Swallownest, 7:45pm
Ollerton Town v Staveley Miners Welfare, 7:45pm
Yorkshire Amateur v Hunslet Club, (ko and venue tbc)

THURSDAY 20TH AUGUST, 2020
Ecclesfield Red Rose v Parkgate, 6:30pm
Shelley v Penistone Church, 7:30pm

FRIDAY 21ST AUGUST, 2020
Hemsworth Miners Welfare v Ossett United, 7:45pm (Steve Kelly Memorial)

SATURDAY 22ND AUGUST, 2020
Armthorpe Welfare v Staveley Miners Welfare, 3pm
Athersley Recreation v Stocksbridge Park Steels, 3pm
Barnoldswick Town v Silsden, 3pm
Bridlington Town v Belper Town, 2pm
Dinnington Town v Maltby Main, 3pm
Eccleshill United v Farsley Celtic, 3pm
Grimsby Borough v Boston Town, 3pm
Hall Road Rangers v Keelby United, 3pm
Handsworth v Grantham Town, 2pm
Harrogate Railway Athletic v Yorkshire Amateur, 12:30pm
Knaresborough Town v North Ferriby, 3pm
Parkgate v Renishaw, 2pm
Pickering Town v Nostell Miners Welfare, 2pm
Pontefract Collieries v AFC Mansfield, 3pm
Selby Town v Thorpe United, 3pm
Stockton Town v Liversedge, 3pm
Swallownest v Clay Cross Town, 3pm
Winterton Rangers v Lincoln United, 3pm
Worksop Town v Emley AFC, 2pm

MONDAY 24TH AUGUST, 2020
Penistone Church v Ossett United, 7:30pm

TUESDAY 25TH AUGUST, 2020
Athersley Recreation v Parkgate, 7:30pm
Campion v Knaresborough Town, 7:45pm
Eccleshill United v Brighouse Town, 7:30pm
Emley AFC v Huddersfield Town, 7:30pm
Garforth Town v Worksop Town, 7:45pm
Harworth Colliery v AFC Mansfield, 7:45pm
Liversedge v Ramsbottom United, 7:45pm
Hemsworth Miners Welfare v Worsbrough Bridge Athletic, 7:45pm
Oxenhope Recreation v Silsden, 7pm
Thackley v Steeton, 7:45pm
Winterton Rangers v Cleethorpes Town, 7:30pm

WEDNESDAY 26TH AUGUST, 2020
Armthorpe Welfare v Houghton Main, 7:45pm
Athersley Recreation v Dodworth Miners Welfare, 7pm
Barton Town v Beverley Town, 7pm
Handsworth v North Gawber Colliery, 7:45pm
Swallownest v Staveley Miners Welfare, 7:30pm
Whitkirk Wanderers v Yorkshire Amateur, 6:30pm

THURSDAY 27TH AUGUST, 2020
Golcar United v Eccleshill United, 7:30pm
Nostell Miners Welfare v Garforth Town, 7:30pm (ko tbc)

FRIDAY 28TH AUGUST, 2020
Hall Road Rangers v Bottesford Town, 7:30pm
Handsworth v Dronfield Town, 7:45pm
Penistone Church v Brighouse Town, 7:30pm

SATURDAY 29TH AUGUST, 2020
AFC Mansfield v Swallownest, 3pm
Armthorpe Welfare v Newark Town, 3pm
Barton Town v Cleethorpes Town, 1pm
Bridlington Town v Frickley Athletic, 3pm
Cleethorpes Town P-P Grimsby Borough
Liversedge v Tadcaster Albion, 3pm
North Ferriby v Gainsborough Trinity, 3pm
Ollerton Town v Nostell Miners Welfare, 2pm
Parkgate v LIV Supplies, 2pm
Retford v Staveley Miners Welfare, 3pm
Selby Town v Knaresborough Town, 3pm
Silsden v Padiham, 2pm
Thackley v Guiseley, 3pm (provisional)
Yorkshire Amateur v Emley AFC, 3pm

TUESDAY 1ST SEPTEMBER, 2020
Liversedge v Field, 7:30pm (provisional)
Parkgate v Worksop Town U21s, 7:15pm
Swallownest v Stocksbridge Park Steels, 7:30pm
Thackley P-P Colne

WEDNESDAY 2ND SEPTEMBER, 2020
Dodworth Miners Welfare P-P Penistone Church
Handsworth v Brighouse Town, 7:45pm (provisional)

SATURDAY 5TH SEPTEMBER, 2020
Liversedge v Atherton Collieries, 3pm (provisional)
Swallownest v Maltby Main, 3pm (Chris Lill Memorial Game, provisional)

TUESDAY 8TH SEPTEMBER, 2020
Liversedge v Bradford (Park Avenue), 7:30pm (provisional)

Latest Stories by Section