: Matches : Season 2016/17 : July, 2016
HomeMatchesBy MonthJuly, 2016

NCEL Matches By Month

Change Date:

Saturday 2nd July, 2016
Friendlies
 Eccleshill United
Andrew Cooper 40
Marcus Edwards 80, 90
Ashley Preston 85
4-5Garforth Town
Luke McCrum 36
Callum Ward 53, 68
Russell Headley 81
Mitchell Hamilton 84
Att: 128
HT: 1-1
 Parkgate
0-3Guiseley
Adam Boyce 56, 59
Will Hatfield 89
Att: 144
HT: 0-0
 Rainworth Miners Welfare
0-2Mansfield Town
James Baxendale 6
Adi Yussuf 62
Att: 629
HT: 0-1
Tuesday 5th July, 2016
Friendlies
 Eccleshill United
Matthew Mathers 60
Alex Cusack 89
2-5Bradford Park Avenue
Jack Ryan 8
Jack Kelleher 35
Nicky Boshell 38
Chris Sharp 61
Callum Hassan 78
Att: 183
HT: 0-3
 Harrogate Railway Athletic
0-2Darlington
Lewis Nightingale 44
Terry Galbraith 52

HT: 0-1
Wednesday 6th July, 2016
Friendlies
 Cleethorpes Town
0-3Grimsby Town
James Berrett 48
Max Wright 62
Luke Summerfield 63
Att: 1500
HT: 0-0
(at Linden Homes Club)
 Ollerton Town
0-2Worksop Town
Adam Somes 16
Mark Fereday 60

HT: 0-1
Friday 8th July, 2016
Friendlies
 Grimsby Borough
Jack Debnam 2
Paul Ashton 10
Jack Bradbury 20
Gareth Flint 31
Luke Fanthorpe 65
Renzie Lobendhan 80
6-1Immingham Town
Scott Raworth 38
Att: 362
HT: 4-1
 Hall Green United
George Pound 50
1-3AFC Emley
Jordan Coduri 18
Thomas Brennan 48
Richard Kettlewell 75

HT: 0-1
Saturday 9th July, 2016
Friendlies
 Brigg Town
Paul Grimes 40
Luke Anderson 65
2-2Scunthorpe United XI
Kyle Porter 10
George Hornshaw 25

HT: 1-2
 Cleethorpes Town
Luke Aldrich 35
Alexander Flett 40
Caine Winfarrah 89
3-1Harrowby United
Unknown 25
Att: 35
HT: 2-1
(at Linden Homes Club)
 Clipstone
Martin Brissett 6
Reece Littlejohn 82
2-2Mansfield Town
Mitchell Rose 34
Adi Yussuf 52
Att: 364
HT: 1-1
 Dronfield Town
1-5Maine Road
 
 Hall Road Rangers
0-5North Ferriby United
Jamil Ible 8
Danny Clarke 34, 83
Connor Robinson 45
Jamie Forrester 90
Att: 204
HT: 0-3
 Hallam
Steven Brammer 17, 43
Jack Hargreaves 50
Jed Phillips 60
Scott Bates 73
Jacob Mason 85
6-2Goole AFC
Sam Robinson 5
Brandon Burke 14

HT: 2-2
(at Barnsley Road, Wath-upon-Dearne)
 Hedon Rangers
1-6Winterton Rangers
 
 Ilkley Town
Iain Blackburn 25
Adam Davey 82
2-3Knaresborough Town
Sebastian Carole 2
Benjamin Joyce 85
Brad Walker 89

HT: 1-1
(at University Academy, Keighley)
 Liversedge
2-0Ealandians
 
 Maltby Main
Reece Wesley 43
Tyran Naylor 62
2-1Wickersley
Matt Daugherty 72pen

HT: 1-0
(at Hallam Sports Park)
 Parkgate
0-7Rotherham United
Kirk Broadfoot 42
A Trialist 53
Craig Laight 69og
Danny Ward 73, 78, 90
Jerry Yates 74

HT: 0-1
 Pontefract Collieries
Jordan Turner 20, 35
Joshua Corbett 75
3-0Ossett Albion

HT: 2-0
 Rainworth Miners Welfare
0-0Gresley
Att: 75
 Rossington Main
Ally Churchill 25
Daniel Green 65
2-2Staveley Miners Welfare
Leigh Hutchinson 40
Liam Nelthorpe 90
Att: 160
HT: 1-1
 Selby Town
Ben Ewart 74
1-2Northallerton Town
Damon Reaks 26
Stephen Jackson 54
Att: 61
HT: 0-1
 Worksop Town
0-2Lincoln City
Jack Wetherall 4
A Trialist 53
Att: 319
HT: 0-1
Sunday 10th July, 2016
Friendlies
 Hemsworth Miners Welfare
Jason Yates 21
1-2Tadcaster Albion
Conor Sellars 36
Adam Baker 79
Att: 193
HT: 1-1
 Wombwell Main
3-1Worsbrough Bridge Athletic
 
Monday 11th July, 2016
Friendlies
 Campion
Johnny Greenhalgh 60
Fabian Evans 65
Matthew Waller 80pen
3-4Harrogate Railway Athletic
Simon Parkes 35
Izzy Mbire 40
Stephen Bromley 83
Chris Ovington 88

HT: 0-2
 Huntington Rovers
Josh Waite 65
1-0Garforth Town

HT: 0-0
Tuesday 12th July, 2016
Friendlies
 Brigg Town
15
1-2Lincoln United
Kallum Smith 35
Jack Wilkinson 80
Att: 90
HT: 1-1
 Cleethorpes Town
Marc Cooper 20
Andrew Taylor 29, 78
Caine Winfarrah 75
4-0Lincoln City XI
Att: 150
HT: 2-0
(at Linden Homes Club)
 Hall Road Rangers
0-0Bridlington Town
Att: 85
 Knaresborough Town
0-3Harrogate Town
Chibuzor Chilaka 25
Dominic Knowles 61pen
A Trialist 83
Att: 208
HT: 0-1
 Liversedge
Joe Walton 8, 44
Vaughan Redford 28, 37, 70
Stephen Wales 15
Jevan Benjamin 44
7-1Oakenshaw
Unknown 2

HT: 6-1
 Ollerton Town
Christopher Hewitt 7
1-2Clipstone
Unknown 60, 75

HT: 1-0
 Parkgate
George Morley 82
1-3Goole AFC
Enzo Guarini 2
Sam Robinson 38
Connor Todd 47
Att: 60
HT: 0-2
 Pontefract Collieries
Jordan Turner 40
Christopher Wood 55, 60
3-1Glasshoughton Welfare
Richard Collier 30

HT: 1-1
(Bill Cook memorial trophy)
 Rainworth Miners Welfare
0-0Sherwood Colliery
Att: 71
 Rossington Main
0-4Doncaster Rovers
James Coppinger 15
Will Longbottom 23
Tommy Rowe 47
Andy Williams 85
Att: 1425
HT: 0-2
 Winterton Rangers
4-0Immingham Town
 
Wednesday 13th July, 2016
Friendlies
 Armthorpe Welfare
1-1Boston United U21s
 
 Grimsby Borough
Luke Fanthorpe 10
Darren Hanslip 65
2-2Sheffield United XI
Thiago Bravo 80
Masai Arbouin 89
Att: 136
HT: 1-0
 Hucknall Town
Marley Hamilton 14
Matt Brian 75
2-3Staveley Miners Welfare
Adam Lee 18, 35
Jamie Coulson 60

HT: 1-2
 Pickering Town
Calum Ward 12
Benjamin Hurst 79, 88
3-4Tadcaster Albion
Conor Sellars 31
A Trialist 40
Adam Baker 58, 86
Att: 144
HT: 1-2
 Shelley
0-6AFC Emley
Ruben Jerome 11, 36, 44
Ashley Flynn 29, 45
Craig Billington 65

HT: 0-5
 South Cave United
Unknown 30
1-2Brigg Town
Harrison Speck 80
Scott Hellewell 86

HT: 1-0
Thursday 14th July, 2016
Friendlies
 Campion
Scott Eastwood 56
Eli Hey 88
2-2Thackley
Ryan Farrell 38
Craig Bentham 75

HT: 0-1
 Dunston UTS
2-0Maltby Main
 
 Golcar United
0-3Eccleshill United
Luke Harrop 1, 11, 57

HT: 0-2
 Hemsworth Miners Welfare
Bill Law 24
Jason Yates 58pen, 59
Luke Danville 61
4-4Ossett Albion
Rob Bordman 11
James Eyles 27
Abdou Bojang 82
Nicky Matthews 89
Att: 101
HT: 1-2
 Hyde United
Unknown 22
1-1AFC Mansfield
Oliver Fearon 30

HT: 1-1
 Parkgate
0-0Ossett Town
Att: 73
 Retford United
Nathan Adams 72
1-0High Green Villa
Att: 67
HT: 0-0
Friday 15th July, 2016
Friendlies
 Penistone Church
Joseph Long 82
1-3Handsworth Parramore
Samuel Denton 42
Kieran Wells 49, 85
Att: 91
HT: 0-1
 Selby Town
Nathan Perks 55
1-4Hartlepool United XI
Kieran Dover 44, 52
Josh Hawkes 50
Dylan Elliott 53
Att: 110
HT: 0-1
 Worksop Town
0-5Sheffield Wednesday
Warren Clarke 35
Pedro Matos 40
Charlie Hayford 48
Rui Baltalha 67
Devante Rodney 74
Att: 530
HT: 0-2
Saturday 16th July, 2016
Friendlies
 AFC Bentley
Unknown 51
1-2Staveley Miners Welfare
Kieran Watson 35, 59pen

HT: 0-1
 Armthorpe Welfare
2-2Sheffield
 
 Askern
Unknown 90
1-2Worsbrough Bridge Athletic
Lee Garside 8
Dean Shirt 58

HT: 0-1
 Bottesford Town
Gareth Barlow 65
Daniel Boulton 86
2-0Loughborough Dynamo

HT: 0-0
 Bridlington Town
Brett Agnew 33, 41
Daniel Chambers 78
3-6Leeds United U21s
Tom Pearce 17, 44
A Trialist 48, 53, 63
Lewis Knight 77
Att: 333
HT: 2-2
 Clipstone
0-0Hallam
 
 Grimsby Borough
William Peers 31
1-1Boston Town
Daniel Trott 74
Att: 202
HT: 1-0
(Pink Rose Suite Fixture)
 Hall Road Rangers
0-3Sculcoates Amateurs
Mike Leng 40
Cedric Preneh 50
Eleazer Ezekheil 73
Att: 58
HT: 0-1
 Harrogate Railway Athletic
0-1Knaresborough Town
Sam Cook 76

HT: 0-0
 Liversedge
1-1Padiham
 
 Newton Aycliffe
1-1Maltby Main
Daniel Reilly 34
 
 Northallerton Town
Mark Hemingway 30
Danny Ballantine 50
Danny McLachlan 87
3-0Thackley
Att: 67
HT: 1-0
 Nostell Miners Welfare
Kyle Smith 80
1-2Leeds United U18s
Samuel Amissah 45
Matty Downing 75
Att: 130
HT: 0-1
 Parkgate
Alex Lill 32, 43
2-5Scunthorpe United U18s
Jack Dyche 1
George Hornshaw 2
Noel Burdett 13
Callum Douglas 34og
Lebrun Mbeka 89og
Att: 62
HT: 2-4
 Pontefract Collieries
2-1Goole AFC
 
 Retford United
Dillan O'Connor 29
Jake Park 69, 71
Jack Walters 90
4-2Westella & Willerby
Andrew Coverdale 11
Mike Hewitt 67
Att: 78
HT: 1-1
 Rossington Main
Lee Holmes 81
1-2Heanor Town
 
 Shirebrook Town
Luke Johnson
Liam Osborne
2-1Worksop Town
Unknown
Att: 118
HT: 0-0
 Teversal
Daniel Fletcher 56
Bradley Cox 57
Joshua Radford 74
3-1Rainworth Miners Welfare
Declan Brewin 50
Att: 117
HT: 0-0
 Willington Quay Saints
0-8Hemsworth Miners Welfare
Jason Yates 7pen
Jacob Barrick 32
Andrew Hayward 43
Unknown 51og
Samuel Jones 59, 62, 84
Harry Viggars 73
Att: 45
HT: 0-3
 Winterton Rangers
2-5Cleethorpes Town
 
 Yorkshire Amateur
Adam Shaw 15
Harrison Blakey 23, 55
Joel Hughes 73
Andrew Ives-Townend 81
5-0Albion Sports

HT: 2-0
Monday 18th July, 2016
Friendlies
 AFC Emley
0-4Huddersfield Town
Jake Charles 15
Cedwyn Scott 52
Regan Booty 55
Luca Colville 79
Att: 505
HT: 0-1
 Garforth Town
0-1Harrogate Town
Chibuzor Chilaka 37

HT: 0-1
 Hallam
0-6Sheffield Wednesday
James Murphy 36
Sergiu Bus 38
Sean Clare 42
Darryl Lachman 64
Devante Rodney 71pen
Simon Mirfin 77og
Att: 300
HT: 0-3
 Penistone Church
Lewis Dickinson 11
Dale Kelly 41
2-3Athersley Recreation
Jack Briscoe 50
Tom Cadzow 58og
McCauley Shilito 63
Att: 80
HT: 2-0
Tuesday 19th July, 2016
Friendlies
 Armthorpe Welfare
0-1Ossett Town
Unknown 18

HT: 0-1
 Barton Town Old Boys
0-2North Ferriby United
Adam Poritt 26
Fosu Mensa 52
Att: 170
HT: 0-1
 Dronfield Town
Unknown 49
Ryan Ruddiforth 71, 81
3-4Sheffield
Mason Barlow 23
Jahmal Smith 33
Ollie Ryan 61
Ross Goodwin 87
Att: 85
HT: 0-2
 Eccleshill United
Luke Harrop 27
Sam Bradley 47
Marcus Edwards 60
3-1Bradford City XI
Jake Maltby 75
Att: 191
HT: 1-0
 Ellistown & Ibstock United
0-2AFC Mansfield
Craig Mitchell 16
Lynton Karkach 69

HT: 0-1
 Glasshoughton Welfare
Oliver Maude 29
Andrew Horbury 43, 45
Nathan Keightley 60
Jermaine Moyce 69
Andrew McManus 71
6-2Ossett Albion
Connor Beaumont 2, 75
Att: 80
HT: 3-1
 Harworth Colliery Institute
1-3Bottesford Town
 
 Hemsworth Miners Welfare
0-3Farsley Celtic
Paul Walker 10
James Walshaw 37
Peter Davidson 84
Att: 124
HT: 0-2
 Hucknall Town
Unknown 38, 43
2-4Clipstone
Joshua Nodder 48
Steven McDonnell 49, 52, 54
Att: 30
HT: 2-0
 Knaresborough Town
Fraser Lancaster 35
1-1Pickering Town
Benjamin Hurst 64
Att: 72
HT: 1-0
 Maltby Main
Ryan Carroll 12pen
Steve Hopewell 16
Ryan Poole 20
Connor Gregg 72
4-0Gainsborough Trinity
Att: 104
HT: 3-0
 Nostell Miners Welfare
0-3Goole AFC
Jack Kirk 8og
Neil Stevens 52
Bobby Johnson 67
Att: 62
HT: 0-1
 Parkgate
0-2Ossett Albion
Rob Bordman 17
Adam Muller 56
Att: 46
HT: 0-1
 Shirebrook Town
Oliver Beaumont 38
1-5Handsworth Parramore
Kieran Wells 3
Alex Rippon 20
Colin Marrison 53, 72, 78

HT: 1-2
 Teversal
Daniel Fletcher 2, 84
Daniel Bacon 26, 60
Joshua Radford 78
5-4Selston
Steven Radzynski 9
Robbie Manners 30
Kane Hempshall 38
Benn Moore 80pen
Att: 101
HT: 2-3
 Thackley
Paul Whiteley 17
Kristian Hargreaves 89
2-0Silsden
Att: 84
HT: 1-0
 Worsbrough Bridge Athletic
Bradley Kerr 35
Connor Griffin 40og
2-4Stocksbridge Park Steels
Joe Lumsden 15
Liam McFadyen 25
Scott Ruthven 65
Harrison Biggins 80pen
Att: 100
HT: 2-2
Wednesday 20th July, 2016
Friendlies
 Appleby Frodingham
0-2Winterton Rangers
 
(Gerry Spencer Memorial Trophy)
 Athersley Recreation
Ryan Smith 35
1-0Barnsley XI
Att: 1420
HT: 1-0
 Bridlington Town
Gareth Owen 24
Brett Agnew 42, 53
Chris Adams 75
Daniel Chambers 90
5-0Westella & Willerby
Att: 69
HT: 2-0
 Campion
2-1Leeds City
 
 Cleethorpes Town
Luke Mascall 22
Jack Richardson 27
2-3Harrogate Town
Jordan Robertson 30
Andrew Gascoigne 52
Dominic Knowles 85
Att: 247
HT: 2-1
(at Linden Homes Club)
 Long Eaton United
Tom Marshall 9
Theo Smith 50
Unknown 65
3-2Staveley Miners Welfare
Kieran Watson 44, 75

HT: 1-1
 Ollerton Town
Lewis Bingham 8
James Munson 86
2-3Kimberley Miners Welfare
Grigg 29
Westcarr 57, 73

HT: 1-1
 Penistone Church
Daniel Joynes 45
1-3Shaw Lane
Gavin Allott 70, 89pen
Darren Lucas 77
Att: 92
HT: 1-0
Thursday 21st July, 2016
Friendlies
 AFC Emley
Kieran Ryan 20
Jordan Townend 53
Ashley Flynn 68, 78
Jordan Wadsworth 76og
5-2Halifax Irish
Jack Normanton 29
Gary Ash 88
Att: 65
HT: 1-1
 Brigg Town
Unknown 16, 25, 60, 68, 80
5-1Immingham Town
Tommy Hobson 58

HT: 2-0
 Pocklington Town
0-1Pickering Town
Ryan Blott 80

HT: 0-0
 Worksop Town
0-0Gainsborough Trinity
Att: 215
Friday 22nd July, 2016
Friendlies
 Silsden
Leon Smith 40
1-2Albion Sports
Daniel Facey 15, 30

HT: 1-2
Saturday 23rd July, 2016
Friendlies
 AFC Bentley
4-0Rossington Main
 
 AFC Mansfield
Gary Bradshaw 32pen
James Ghaichem 42
Oliver Fearon 60
Craig Mitchell 65
Unknown 81og
Lynton Karkach 87
6-0Shirebrook Town

HT: 2-0
 Armthorpe Welfare
0-9Shaw Lane
 
 Athersley Recreation
0-2Westella & Willerby
Lucas Collishaw 22
Jordan Hall 71

HT: 0-1
 Barton Town Old Boys
Jack Finnis 23
1-3Glossop North End
Michael Norton 33, 71
Sam Barnes 46
Att: 86
HT: 1-1
 Beeston St Anthony's
Matthew Moon 30
Paul McMullan 60
2-0Campion

HT: 1-0
 Blidworth Welfare
Keenan Leeds 38
1-2Clipstone
Sam Forster 24
Reece Littlejohn 54
Att: 35
HT: 1-1
 Bottesford Town
Martin Pembleton 5, 60
Gareth Barlow 16, 19
Daniel Boulton 48, 55
Matthew Steeper 57
Elliot Broughton 68
Jonathan O'Callaghan 80
Luke Robinson 86
10-0CGB Humbertherm
Att: 35
HT: 3-0
 Bridlington Town
Brett Agnew 11
Andrew Norfolk 72
2-1North Ferriby United
Curtis Bateson 14
Att: 177
HT: 1-1
 Brigg Town
Luke Anderson 11, 25
37
Lewis Dennison 80
4-1Lincoln City XI
Unknown 65
Att: 88
HT: 3-0
 Clay Cross Town
Unknown 29pen, 40, 46, 47
4-4Dronfield Town
Callum Mawbey 23
Theo Wilson 63
Joe Slater 80, 87
Att: 64
HT: 2-1
 East Yorkshire Carnegie
0-3Winterton Rangers
 
 Eccleshill United
Luke Harrop 41
Mark Trueman 77
Adam Turner 83
3-2Curzon Ashton XI
Liam Chambers 32
Danny Miranda 68
Att: 68
HT: 1-1
 Garforth Town
Lee Turner 14
Luke McCrum 39
2-3Knaresborough Town
Brad Walker 12, 57
Colin Heath 45
Att: 86
HT: 2-2
 Glasshoughton Welfare
Richard Collier 21
Jermaine Moyce 44
Ryan Poskitt 68
Jamie Simpson 79, 83
5-1Steeton
Sam Rooke 50
Att: 50
HT: 2-0
 Hall Road Rangers
Jacob Vernon 14
Jamie Reeson 55
2-5Long Eaton United
Nathan Joynes 41
Tom Marshall 51
Kev Hemague 53, 63
Paolo Piliero 90pen
Att: 51
HT: 1-1
 Handsworth Parramore
Daniel Buttle 12pen
Daniel Holland 22
Kieran Wells 82
Thomas Dugdale 84
4-0Odd Down

HT: 2-0
(Toolstation Charity Cup)
 Harrogate Railway Athletic
0-8Harrogate Town
Jordan Robertson 36
Lloyd Kerry 59
Dominic Knowles 66, 88
Joe Leesley 74
Chibuzor Chilaka 77, 85
Joel Purkiss 83

HT: 0-1
 Ilkley Town
Danny Henderson 66
Adam Davey 72
2-0Nostell Miners Welfare

HT: 0-0
 Liversedge
Vaughan Redford 26pen
Joe Walton 45
Stephen Wales 66
Jahsiah Donaldson 74
4-3Mossley
Tom Pratt 20
Andy Keogh 56
Omar McKenzie 71

HT: 2-1
 Maltby Main
Jack Binney 37
Jordan Poole 40
2-3Frickley Athletic
Luke Hinsley 58
Nathan Curtis 67
Tom Guest 90
Att: 96
HT: 2-0
 Millmoor Juniors
0-4Worksop Town
Jack Waddle 27
Alexander Pugh 34
Adam Scott 43
Mark Fereday 78

HT: 0-3
 Ossett Town
Steve Ridley 54
Josh Schofield 60
Al Peterson 63
3-0Hemsworth Miners Welfare

HT: 0-0
(Steve Kelly Memorial Trophy)
 Selby Town
0-1Scarborough Athletic
Benny Igiehon 15
Att: 161
HT: 0-1
 Staveley Miners Welfare
Jordan Ederidge 46
1-4Belper Town
John Guy 37
John Williams 58
Rackham Reid 69
Unknown 89og
Att: 132
HT: 0-1
 Stokesley
0-2Thackley
Ryan Farrell 73
Daniel Broadbent 87

HT: 0-0
 Teversal
Joseph Geeson 22
Matthew Robinson 23, 32
Liam Widdowson 66
Danny Darlow 80
Kurtis Bamford 85
Jordan Ingram 88
7-1Holbrook Sports
Unknown 71
Att: 47
HT: 3-0
 Underwood Villa
Alex Mann 53pen
1-7Teversal
Luke Bacon 13
Lewis Weaver 14
Joshua Radford 22
Daniel Fletcher 32, 65pen
Bradley Cox 49
Dean Short 86
Att: 36
HT: 0-4
 Yorkshire Amateur
Joel Hughes 63
Salu Dawo 85
2-3Farsley Celtic
Peter Davidson 1
Patrick Miller 4
Paul Walker 60
Att: 78
HT: 0-2
Monday 25th July, 2016
Friendlies
 Gainsborough Trinity
Jacob Hazel 56
Gavin Rothery 62
James Reid 80
3-0Handsworth Parramore

HT: 0-0
 Garforth Town
Mitchell Hamilton 14
Mark Simpson 29
2-4Farsley Celtic
James Walshaw 47, 49, 54pen
Paul Walker 80

HT: 2-0
 Pocklington Town
Joe Milner 55
1-1Westella & Willerby
Kier Allwood 66

HT: 0-0
 Shelley
Kinsley Weatherhall 76
Danny Keane 78
2-4Penistone Church
Lewis Dickinson 3
Alan Greenwood 17og
Bradley Kemp 26
Daniel Joynes 60

HT: 0-3
Tuesday 26th July, 2016
Friendlies
 AFC Bentley
Sean Munday 83
1-2Armthorpe Welfare
Jack Waldron 48
Stuart Preston 51pen

HT: 0-0
 AFC Emley
Kieran Ryan 35
1-1Brighouse Town
Luke Parkin 26
Att: 130
HT: 1-1
 Barton Town Old Boys
0-3Brigg Town
Luke Anderson 3, 57
Paul Grimes 55pen
Att: 127
HT: 0-1
(Barton Cup)
 Campion
Scott Eastwood 50
Jonny Cunnington 60
Matthew Jones 70
Steven Hollingworth 80
4-1Silsden
Unknown 30og

HT: 0-1
 Dronfield Town
Unknown 47, 67
2-3Worksop Town
Kyle Jordan 48
Adam Somes 60, 68

HT: 0-0
 Hallam
0-2Sheffield United
Stefan Scougall 54
Paul Coutts 90pen
Att: 453
HT: 0-0
 Handsworth Parramore
0-1Ossett Albion
Rob Bordman 54

HT: 0-0
 Harworth Colliery Institute
Nicky Davies 14
Louis McGuire 80
Louis Francis 89
3-2Parkgate
Benjamin Thornton 17
George Morley 63
Att: 55
HT: 1-1
 Knaresborough Town
0-0Guiseley
Att: 148
 Pickering Town
Callum Richardson 79
Benjamin Hurst 81
2-2Scarborough Athletic
Callum Robinson 4, 42
Att: 251
HT: 0-2
 Pontefract Collieries
Mark Whitehouse 9
Michael Dunn 15, 89
Jack Mawson 42
Jordan Turner 45
Adam Carter 83
6-0North Gawber Colliery
Att: 67
HT: 4-0
 Rainworth Miners Welfare
Aaron Moxam 16, 55
2-0Melton Mowbray
Att: 65
HT: 1-0
 Retford United
Chris Funnell 25pen
Keith Melvin 53
2-3Rossington Main
Niall Doyle 16
Callum Wiffen 34
Shaun Pendleton 41
Att: 83
HT: 1-3
 Tadcaster Albion
Adam Baker 22
Josh Greening 27
Conor Sellars 54
3-0Liversedge

HT: 2-0
 Teversal
Daniel Fletcher 7
1-0Sherwood Colliery
Att: 110
HT: 1-0
 Thackley
Aohden Brownlee 52
1-2Padiham
Sean Cookson 46
Paul Walsh 84
Att: 75
HT: 0-0
 Winterton Rangers
0-5North Ferriby United
Unknown 10og
A Trialist 20, 45
Curtis Bateson 60
Ryan Kendall 75

HT: 0-3
Wednesday 27th July, 2016
Friendlies
 Athersley Recreation
Kai Hancock 19, 40, 49
Liam Owen 11
Martyn Scully 38
5-1Chesterfield XI
Unknown 89
Att: 98
HT: 4-0
 Bottesford Town
Elliot Broughton 4, 72pen
Thomas Spall 15
Daniel Boulton 46
Jake Quickenden 82, 86
6-0Westella & Willerby
Att: 30
HT: 2-0
 Bridlington Town
Daniel Chambers 16, 28, 82
Chris Adams 67
4-2Sheffield United Academy
Thomas Cropper 31
Thiago Bravo 41
Att: 108
HT: 2-2
 Clipstone
Brandon Cardwell 57
1-0Sheffield
Att: 126
HT: 0-0
 Louth Town
Unknown 50
Michael Brown 85
2-4Grimsby Borough
Darren Hanslip 35
Louis Grant 55, 70
Jack Bradbury 75

HT: 0-1
(Barry Brown Memorial Cup)
 Maltby Main
Lee Hill 50
Connor Gregg 55, 69
Jordan Poole 73
4-5Ollerton Town
Kyle Ludlow 11, 44
Sam Stretton 57
Sam Dockwray 71
Lewis Bingham 83
Att: 94
HT: 0-2
 Nostell Miners Welfare
Ryan Motley Henry 1
Stephen Smith 59
Fidel Mhlolo 80
3-0Handsworth Parramore
Att: 75
HT: 1-0
 Penistone Church
0-1Barnsley
James Stafford 72og
Att: 656
HT: 0-0
 Staveley Miners Welfare
0-2Ilkeston
Mark Shelton 88
Liam Hearn 90
Att: 126
HT: 0-0
Thursday 28th July, 2016
Friendlies
 AFC Emley
Ashley Flynn 44, 53, 81
Daniel Keane 64
4-2Frickley Athletic
Macauley Parkinson 24
Luke Hinsley 90
Att: 108
HT: 1-1
 East Yorkshire Carnegie
0-2AFC Mansfield
Gary Bradshaw 35, 40

HT: 0-2
 Eccleshill United
Matthew Mathers 30, 37
Adam Turner 71
3-2Tadcaster Albion
Conor Sellars 26pen
Paddy Wintie 59
Att: 66
HT: 2-1
 Harrogate Railway Athletic
Chris Ovington 1
1-1Silsden
Unknown 3

HT: 1-1
 Hemsworth Miners Welfare
0-2Shaw Lane
Gavin Allott 38, 75
Att: 120
HT: 0-1
 Pocklington Town
James Haigh
Matthew Playle
2-1Armthorpe Welfare
Unknown

HT: 0-0
 Wakefield City
1-7Glasshoughton Welfare
 
(at Nostell Miners Welfare FC)
 Worksop Town
Adam Somes 43
Mark Fereday 77
2-4Matlock Town
Marc Newsham 53
Laurie Wilson 67pen
Niall McManus 70
Andy Todd 90
Att: 206
HT: 1-0
 Yorkshire Amateur
Joel Hughes 33
1-5Tadcaster Albion
Jimmy Beadle 30
Josh Greening 45, 50, 57, 83

HT: 1-2
Friday 29th July, 2016
Friendlies
 Cleethorpes Town
Alexander Flett 72
1-1North Ferriby United
Jake Skelton 12
Att: 122
HT: 0-1
(at Linden Homes Club)
 Handsworth Parramore
Jon Froggatt 3
1-5Sheffield United
Stefan Scougall 7, 90
Che Adams 56
David Brooks 59
Leon Clarke 71
Att: 1561
HT: 1-1
 Houghton Main
Ryan Johnson 22og
Kieron Hirst 66
2-3Penistone Church
Daniel Joynes 13, 29, 52
Att: 40
HT: 1-2
Saturday 30th July, 2016
Friendlies
 AFC Mansfield
Chris Timons 38
Lynton Karkach 76, 89
3-1Heanor Town
Elliott Reeves 15

HT: 1-1
 Bridlington Town
0-1Tadcaster Albion
Adam Baker 42pen
Att: 122
HT: 0-1
 Brigg Town
Charlie Cleminshaw 55
1-1Radcliffe Olympic
Ryan Smith 30
Att: 92
HT: 0-1
 Brighouse Town
Jacob Buchanan 12
Tom Robinson 74, 82
3-0Campion

HT: 1-0
 Clay Cross Town
Joe Newton 45
1-8Rainworth Miners Welfare
Declan Brewin 6
Aaron Moxam 41, 70
Jordan Claxton 55
Owen Heather 60, 72, 74, 82
Att: 71
HT: 1-2
 Dronfield Town
Unknown 69
1-2Scunthorpe United U18s
Jack Dyche 53
Lewis McMichael 72

HT: 0-0
 Garforth Town
0-6Warrington Town
Gerard Kinsella 12
Ciaran Kilheeney 21, 58
James McCarten 45, 72, 76

HT: 0-3
 Glasshoughton Welfare
Andrew Horbury 58
1-1Seaton Dalaval
Matthew Bailey 60
Att: 25
HT: 0-0
 Grimsby Borough
Jack Bradbury 50
1-1Barton Town Old Boys
Unknown 20

HT: 0-1
(Inspire TCI Charity Day, at Lucarly's)
 Hall Road Rangers
Craig Muirhead 17, 58
2-1Bottesford Town
Joshua Nichol 14
Att: 91
HT: 1-1
 Hemsworth Miners Welfare
Brice Tiani 13pen
Del Pollock 19
Bill Law 40, 47
Samuel Jones 65
5-0Silsden
Att: 99
HT: 3-0
 Holbrook Sports
0-3Staveley Miners Welfare
Kieran Watson 23
Leigh Hutchinson 40
Adam Lee 60

HT: 0-2
 Knaresborough Town
0-0Thackley
Att: 99
 Liversedge
1-9Clitheroe
 
 Maltby Main
Ryan Carroll 29
Steve Hopewell 59
2-1Sheffield United XI
Zak Khakis 70
Att: 86
HT: 1-0
 Nostell Miners Welfare
Scott Smith 90
1-1Sherburn White Rose
Arron Hodgson 73
Att: 53
HT: 0-0
 Retford United
0-7Hallam
Jake Currie (4)
James Reed (2)
Michael Blythen

HT: 0-0
 Rossington Main
Shaun Pendleton 14
Bradley Billam 38
Callum Wiffen 54
Regan Kelly 72, 86
Lee Holmes 81, 88
7-1Harworth Colliery Institute
 
 Selby Town
Nathan Perks 59
Kristian Fawcett 68
2-4Goole AFC
Lewis Bemrose 11
Luke Mangham 17
Bobby Johnson 22
Sam Colbear 49
Att: 110
HT: 0-3
 Shirebrook Town
Unknown 23, 37
2-3Bilborough Town
Unknown 42og
Jake Kane 65, 72
Att: 92
HT: 2-1
 Sunderland RCA
Steven Stewart 22
Joe Hughes 50
Stephen Callen 81
3-1Pickering Town
Joseph Danby 57

HT: 1-0
 Teversal
Kurtis Bamford 22, 62
2-1Parkgate
Alex Lill 57
Att: 81
HT: 1-0
 Thorne Colliery
0-8Clipstone
Christopher Salt 21
Sam Forster 31, 80
Steven McDonnell 36, 45, 54, 76
Ellis Wall 49
Att: 25
HT: 0-4
 Winterton Rangers
7-0Cleethorpes Town XI
 
 Worksop Town
Mitcham Husbands 71
1-3Mansfield Town
Lee Collins 47
Chris Clements 62
Zayn Hakeem 87
Att: 558
HT: 0-0
Sunday 31st July, 2016
Friendlies
 AFC Emley
2-3AFC Emley
Att: 54
(Squad Game - Integra v Kalcrest)
 Harrogate Railway Athletic
Chris Ovington 30
Daniel Barrett 58
2-1Norton and Stockton Ancients
Unknown 62

HT: 1-0